Abjörn Sixtensson [Sparre av Tofta] (- 1310)
Abjörn Sixtensson [Sparre av Tofta] (- 1310)
Abraham Kristersson [Leijonhufvud] (~1432 - 1499)
Adalard av Paris (~830 - 890)
Adalbert 'den segervisse' av Babenberg (- 1055)
Adalbert Atto av Canossa (- 998)
Adalbert I av Ivrea (- >923)
Adalbert II av Thurgau
Adalbert II av Thurgau
Adalbert II av Thurgau
Adalbert av Italien (~932 - ~975)
Adela av Normandie (~1062 - 1137)
Adela av Troyes
Adelaide 'den heliga' av Italien (912 - 973)
Adelaide 'den heliga' av Italien (912 - 973)
Adelaide 'den heliga' av Italien (912 - 973)
Adelaide (- 1090)
Adelaide av Anjou (~947 - 1026)
Adelaide Arpad (~1039 - 1061)
Adelaide Arpad (~1039 - 1061)
Adelaide Arpad (~1039 - 1061)
Adelaide av Auxerre
Adelaide av Burgund
Adelaide de Courtenay (~1160 - 1218)
Adelaide de Maurienne (1092 - 1154)
Adelaide av Frankerna (~799 - )
Adelaide av Mochental
Adelaide av Mochental
Adelaide av Mochental
Adelaide av Normandie
Adelaide av Paris (>850 - 901)
Adelaide av Poitou (~945 - 1004)
Adelaide av Polen
Adelaide av Polen
Adelaide av Polen
Adelaide av Susa (1016 - 1091)
Adelaide av Tours
Adelaide av Tours
Adelaide av Tours
Adelaide av Vermandois (950 - 974)
Adèle Capet av Frankrike (1009 - 1079)
Adèle av Champagne (~1140 - 1206)
Adele av Flandern (1065 - 1115)
Adele av Flandern (1065 - 1115)
Adele av Flandern (1065 - 1115)
Adele av Meaux (~950 - ~980)
Adèle av Normandie
Adelheid av Braunschweig-Lüneburg
Adelheid av Braunschweig (1341 - 1406)
Adelheid av Everstein (~1324 - >1373)
Adelheid av Hessen (1268 - 1315)
Adelheid av Lippe (- >1324)
Adelheid av Pommern (~1410 - >1445)
Adelheid av Querfort (- <1224)
Adelheid av Schladen (- 1322)
Adelheid av Waldeck
Adolf I av Holstein (- 1131)
Adolf II av Holstein (1128 - 1164)
Adolf III av Holstein (>1158 - 1225)
Adolf IV av Holstein (~1195 - 1261)
Ædburga av Mercia
Ædgyth av Wessex (910 - 946)
Ælfgifu (- 944)
Ælfgifu (- 1002)
Ælflead av Northumbria
Ælfthryth av Devon (~945 - >999)
Aelis
Ælmund av Kent (745 - 827)
Ælswith av Gaini (~852 - 905)
Ænor Châtellérault de Rochefoucauld (~1103 - 1130)
Æthelbert II av Kent (- 762)
Æthelred Mucil av Gaini
Æthelwulf av Wessex (795 - 858)
Agatha
Agatha av Lorraine (- 1147)
Agda Persdotter
Agnes av Akvitanien
Agnes av Akvitanien (- 1097)
Agnes av Babenberg (1111 - 1157)
Agnes av Bayern (~1280 - 1345)
Agnes av Brandenburg (1257 - 1304)
Agnes av Brandenburg (1257 - 1304)
Agnes av Braunschweig-Lüneburg (- >1302)
Agnes av Burgund
Agnes av Burgund
Agnes von Falkenberg
Agnes av Habsburg (~1257 - 1322)
Agnes av Holstein (~1328 - ~1387)
Agnes av Loon (- 1191)
Agnes Margareta von Helmstedt (1613 - 1666)
Agnes av Meissen (~1262 - >1322)
Agnes av Pfalz (1201 - 1267)
Agnes av Poitou (~1020 - 1077)
Agnes av Rochlitz
Agnes av Saarbrücken (- ~1147)
Agnes av Schwaben (1176 - 1204)
Agnes av Staufen
Agnes av Thüringen (- ~1264)
Agnes av Tyskland (1072 - 1143)
Agneta Claesdotter [Drake]
Agneta Patkull
Aimery I av Châttellerault
Albert II av Sachsen
Albert Sittman
Albrekt 'Björnen' av Ballenstedt (~1100 - 1170)
Albrekt 'den store' av Braunschweig-Lüneburg (1236 - 1279)
Albrekt I av Sachsen-Lauenburg (>1175 - 1261)
Albrekt I av Sachsen
Albrekt II 'den store' av Mecklenburg-Schwerin (1318 - 1379)
Albrekt II 'den vanartige' av Meissen (1240 - 1315)
Albrekt II av Brandenburg (1174 - 1220)
Albrekt II av Braunschweig-Lüneburg (1268 - 1318)
Albrekt II av Sachsen-Wittenberg (~1250 - 1298)
Albrekt IV av Habsburg (- 1240)
Alessina av Monferrat (- 1286)
Alexander I av Tver (1301 - 1339)
Alexander Irving (1593 - 1659)
Alexander Vilhelm Ramsay (1680 - )
Alexandra av Litauen (>1350 - 1434)
Alexios I Komnenos (1048 - 1118)
Alexios III Angelos (~1153 - 1211)
Alexius Charon
Alfonso II av Aragonien (1152 - 1196)
Alfonso II av Provance (- 1209)
Alfonso III 'den store' av León (~848 - ~910)
Alfonso V av León (994 - 1028)
Alfonso VI av Kastilien (<1040 - 1109)
Alfonso VII av León (1105 - 1157)
Alfonso VIII av Kastilien (1155 - 1214)
Alfred I 'den store' av Wessex (~849 - 899)
Alfrid Månsdotter [Natt och Dag] (- 1588)
Algirdas av Litauen (~1296 - 1377)
Algot Bryniolfsson [Algotssönernas ätt] (~1228 - ~1300)
Algot Kruse
Algot Magnusson [Algotssönernas ätt] (- ~1350)
Algot Magnusson [Sture] (<1374 - 1426)
Almodis de la Marche (- 1071)
Álmos av Ungern (- 1129)
Álmos av Ungern (~820 - ~895)
Álmos av Ungern (~820 - ~895)
Álmos av Ungern (~820 - ~895)
Amedeo av Savojen (1197 - 1253)
Amélie de Montignac
Amoena Elisabet Rosenmüller (1650 - 1718)
Anastasia Jurjevna av Galizien (~1305 - 1365)
Anastasia av Pommern (- 1317)
Ancilla av Lenzbourg
Anders Albrekt Lundström (1742 - )
Anders And
Anders Andersson Hök af Partille
Anders Bengtsson
Anders Björn
Anders Erik Ramsay (1646 - 1735)
Anders Hansson (- 1638)
Anders Tomasson [Årby-ätten] (- >1406)
Andregota Galíndez
Andrew I av Ungern (~1015 - <1060)
Andrew I av Ungern (~1015 - <1060)
Andrew I av Ungern (~1015 - <1060)
Andronikos Angelos
Andronikos Doukas
Andronikos Doukas (- 1077)
Anna 'den heliga' av Kashin (- 1368)
Anna
Anna (- >1411)
Anna (- >1411)
Anna Andersdotter Hjort
Anna Angelina av Byzantium (- 1212)
Anna Aquilonia (1675 - 1745)
Anna von der Brincken
Anna av Burgund (1192 - 1243)
Anna Christina Hellman (1731 - 1819)
Anna Dalassena (1025 - 1102)
Anna Dorotea Patkull
Anna Elisabet von Neunkirchen (- 1657)
Anna Gerhardsdotter [Snakenborg] (- ~1387)
Anna Gustafsdotter Banér (1585 - 1656)
Anna Gylle
Anna Helena Arenia
Anna Henriksdotter Horn af Kanckas
Anna Israelsdotter Böök (- 1651)
Anna Karlsdotter [Vinstorpaätten] (- 1552)
Anna Karok
Anna av Kiev (>1024 - 1075)
Anna av Konstantinopel
Anna Margareta von Liebenstein
Anna Margareta von Ramm (~1627 - 1709)
Anna Maria von Holtzendorff (1616 - 1640)
Anna Maria Liebman (1695 - )
Anna av Mecklenburg (1346 - >1397)
Anna av Mecklenburg (1346 - >1397)
Anna Olofsdotter Stengafvel
Anna von Overlacker
Anna Persdotter (1580 - )
Anna Richardsdotter Gjedde (- 1709)
Anna av Sachsen-Wittenberg (- 1327)
Anna Sigvardsdotter [Skytte]
Anna Skytte (- 1692)
Anna Tomasdotter
Anna Vilhelmina Lundström (1787 - 1849)
Anne de l'Estandart
Annika Albertsdotter Sittman (1605 - 1646)
Anscar av Ivrea (- 902)
Ansegisel av Metz (- 629)
Ansegisel av Metz (- 629)
Ansegisel av Metz (- 629)
Anton Johan Wrangel af Sauss (1679 - 1762)
Anton Mauritz Nordenskjöld (1797 - 1883)
Anund Jakob (~1007 - 1050)
Anund Jakob (~1007 - 1050)
Anund Jakob (~1007 - 1050)
Anund Johansson [Lejonansikte] (- 1397)
Anund Sture (<1310 - 1361)
Anund Sture (<1407 - 1434)
Arduin Glaber (- 977)
Arend Pinnow
Armika Skeckta (1665 - 1723)
Arnulf II av Holland (~955 - 990)
Arnulf av Metz (- 641)
Arnulf av Metz (- 641)
Arnulf av Metz (- 641)
Árpád av Ungern (~845 - ~907)
Árpád av Ungern (~845 - ~907)
Árpád av Ungern (~845 - ~907)
Arvid Eriksson [Stålarm]
Arvid Gustavsson [Sparre av Vik] (- 1317)
Arvid Gustavsson [Sparre av Vik] (- ~1379)
Arvid Hammarskjöld (1626 - 1679)
Arvid Knutsson Drake
Arvid Wesslo (- 1716)
Aslög 'kraka' Sigurdsdotter (~770 - >842)
Aslög 'kraka' Sigurdsdotter (~770 - >842)
Aslög 'kraka' Sigurdsdotter (~770 - >842)
Aunund Tunesson [Vingätten] (- <1334)
Axel Gustaf Wachtmeister af Björkö (1688 - 1751)
Axel Lagerhielm (1664 - ~1747)
Axel Nilsson [Banér] (1513 - 1554)
Axel Spens (1626 - 1656)
Aymar Taillefer av Angoulême (- 1218)
Aznar I Galíndez av Aragonien (- 839)
Aznar II Galíndez av Aragonien
Aznar Sánchez
Baldwin V av Flandern (- 1067)
Barbara Christina Wolffradt (1659 - 1726)
Barbara Heroldt (1611 - 1679)
Barbro Eriksdotter [Bielke]
Barnabò Visconti (1319 - 1385)
Barnim I 'den gode' av Pommern (>1217 - 1278)
Barnim IV av Pommern-Barth (1365 - 1405)
Beata Elisabet Stamm (1673 - 1728)
Beata Eriksdotter [Stålarm] (- 1660)
Beata Eriksdotter Trolle (- 1591)
Beata Gustafsdotter Stenbock (1533 - 1583)
Beata Jacquette Wrangel af Sauss (1770 - 1813)
Beata Margareta Brahe (1583 - 1645)
Beata Nilsdotter [Grabbe]
Beata von Thienen
Beata von Thienen
Beata Vilhelina Adlerwald (1753 - 1790)
Beatrice av Burgund (1144 - 1184)
Beatrice della Scala
Beatrice av Namur
Beatrice av Provance (1234 - 1267)
Beatrice av Rethel (~1131 - 1185)
Beatrice av Savojen (1198 - 1266)
Beatrix av Savojen
Beatrix av Silesien-Glogau (1294 - 1322)
Béla I av Ungern (~1016 - 1063)
Béla II av Ungern (~1110 - 1141)
Benedicta Ebbesdotter Hvide (~1170 - )
Benedicta Ebbesdotter Hvide (~1170 - )
Benedicta Ebbesdotter Hvide (~1170 - )
Benedicta Sunesdotter [Folkungaätten] (- ~1261)
Benedicta Sunesdotter [Folkungaätten] (- ~1261)
Bengt Bosson (- ~1335)
Bengt Bosson (- ~1335)
Bengt Folkesson 'Snivels' (1110 - )
Bengt Folkesson 'Snivels' (1110 - )
Bengt Folkesson 'Snivels' (1110 - )
Bengt Gabrielsson Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1623 - 1702)
Bengt Gabrielsson Oxenstierna till Mörby och Steninge (~1547 - 1591)
Bengt Göransson Sparre af Rossvik (1570 - 1632)
Bengt Hollström (- 1793)
Bengt Jonsson [Bielke]
Bengt Magnusson [Folkungaättens lagmansgren] (- ~1237)
Bengt Magnusson [Folkungaättens lagmansgren] (- ~1237)
Bengt Magnusson [Folkungaättens lagmansgren] (- 1294)
Bengt Magnusson [Folkungaättens lagmansgren] (- 1294)
Bengt Matsson [Boberg] (- ~1219)
Bengt Matsson [Boberg] (- ~1219)
Bengt Nilsson [Oxenstierna] (- >1370)
Bengt Stensson [Natt och Dag] (1380 - 1451)
Bengt Turesson [Bielke] (- >1359)
Bengt Turesson [Bielke] (- >1359)
Bengt Uddsson [Vinstorpaätten] (- ~1437)
Bengta
Bengta Abrahamsdotter (- >1359)
Bengta Bengtsdotter [Duse]
Bengta Bengtsdotter [Oxenstierna] (- >1421)
Bengta Karlsdotter [Färla]
Berengar I av Friuli (~845 - 924)
Berengar II av Italien (- 966)
Berengar II av Neustrien (- 896)
Bérenger de Sainte-Colombe
Berenguela av Barcelona (1116 - 1149)
Bermudo I av Asturien
Bermudo II av León (956 - 999)
Bernard I de la Marche
Bernhard I Billung av Sachsen (- 1011)
Bernhard II Billung av Sachsen (995 - 1059)
Bernhard II av Sachsen-Lauenburg (~1385 - 1463)
Bernhard III av Sachsen (~1140 - 1212)
Bernhard av Italien (797 - 818)
Bernt Wolfradt, adlad Wolffradt (1600 - 1660)
Berta av Clavesana
Bertha de Morvois
Bertha av Holland (~1055 - 1094)
Bertha av Lothringen
Bertha av Obertenghi
Bertha av Savojen (1051 - 1087)
Bertha av Schwaben (~907 - 966)
Bertha av Schwaben (~907 - 966)
Bertha av Schwaben (~907 - 966)
Berthold III av Henneberg-Schleusingen
Berthold IV av Merania (- 1204)
Bertrada de Montfort
Bertrada av Leon (720 - 783)
Bertrada av Leon (720 - 783)
Bertrada av Leon (720 - 783)
Bethóc
Bianca Lancia
Bilichild av Maine
Billung av Frankerna
Billung av Frankerna
Billung av Frankerna
Birger 'Jarl' Magnusson (~1210 - 1266)
Birger 'Jarl' Magnusson (~1210 - 1266)
Birger 'Jarl' Magnusson (~1210 - 1266)
Birger Brosa (- 1202)
Birger Brosa (- 1202)
Birger Håkansson [Hjorthorn] (- 1304)
Birger Petersson [Finstaätten] (1270 - 1327)
Birger Petersson [Finstaätten] (1270 - 1327)
Birgitta Arendsdotter [Pinnow] (- >1489)
Birgitta von Dönhoff
Birgitta Finvidsdotter [Frössviksätten] (- >1378)
Birgitta Gustavsdotter [Sture] (- 1472)
Birgitta Haraldsdotter Gille
Birgitta Haraldsdotter Gille
Birgitta Jonsdotter [Sparre av Aspnäs]
Birgitta Knutsdotter [Algotssönernas ätt] (- ~1380)
Birgitta Knutsdotter [Lejonbjälke] (~1296 - )
Birgitta Månsdotter [Natt och Dag] (~1450 - <1511)
Birgitta Nilsdotter [Länna-ätten] (- >1387)
Birgitta Stendotter [Bielke] (- ~1462)
Birgitta av Sverige (- <1303)
Birgitta Turesdotter [Bielke] (- 1436)
Bivin av Gorze
Björn Eriksson (~867 - 956)
Björn Eriksson (~867 - 956)
Björn Eriksson (~867 - 956)
Bjørn Farmann Haraldsson
Björn Haraldsen 'Järnsida' (- 1134)
Björn Haraldsen 'Järnsida' (- 1134)
Björn Haraldsen 'Järnsida' (- 1134)
Blanca av Kastilien (1188 - 1252)
Bleckert von Helmstedt
Bleckert Wachtmeister af Björkö (1644 - 1701)
Blot-Sven (~1050 - 1086)
Blot-Sven (~1050 - 1086)
Blot-Sven (~1050 - 1086)
Blotstulka (~1065 - )
Blotstulka (~1065 - )
Blotstulka (~1065 - )
Bo Bosson [Natt och Dag] (- >1389)
Bo Bosson [Natt och Dag] (- >1389)
Bo Nilsson [Natt och Dag] (- 1322)
Bo Nilsson [Natt och Dag] (- 1322)
Bodil Bengtsdotter [Pik]
Bogislaw II av Pommern
Bogislaw IV av Pommern (~1255 - 1309)
Bogislaw IX av Pommern (1407 - 1446)
Bogislaw V av Pommern (~1318 - 1374)
Bogislav VIII av Pommen-Stolp (1364 - 1418)
Boleslaw I 'den grymme' av Böhmen (- >967)
Boleslaw I 'den grymme' av Böhmen (- >967)
Boleslaw I 'den grymme' av Böhmen (- >967)
Boleslaw I 'den långe' av Polen (1127 - 1201)
Boleslaw I Chrobry av Polen (967 - 1025)
Boleslaw I Chrobry av Polen (967 - 1025)
Boleslaw I Chrobry av Polen (967 - 1025)
Boleslaw II av Böhmen (~920 - 999)
Boleslaw II av Böhmen (~920 - 999)
Boleslaw II av Böhmen (~920 - 999)
Boleslaw III 'den snedmynte' av Polen (1085 - 1138)
Boleslaw III 'den snedmynte' av Polen (1085 - 1138)
Boleslaw III 'den snedmynte' av Polen (1085 - 1138)
Bonifacio di Clavesana
Bonifacio I av Monferrat (~1150 - 1207)
Bonifacio II av Monferrat (1202 - >1253)
Borzivoj av Böhmen (- 895)
Borzivoj av Böhmen (- 895)
Borzivoj av Böhmen (- 895)
Boso d ä (- ~855)
Boso II av Provance
Boso av Provance
Boso av Tuscany (885 - 936)
Botwics Brun
Bozena av Böhmen (~1230 - 1286)
Bretislaw I av Böhmen (>1002 - 1055)
Bretislaw I av Böhmen (>1002 - 1055)
Bretislaw I av Böhmen (>1002 - 1055)
Brita Andersdotter Hök af Partille (1586 - 1671)
Brita Danckwardt (1623 - 1667)
Brita Eriksdotter [Leijonhufvud] (1514 - 1572)
Brita Eriksdotter (- 1716)
Brita Hansdotter
Brita Hemmingsdotter (- >1625)
Brita Jönsdotter [Roos af Ervalla] (- 1528)
Brita Katarina Hollström (- 1825)
Brita Körning (- 1642)
Brita Rosenqvist af Åkershult
Brita Stensdotter Leijonhufvud (1567 - 1611)
Bryngel Rahde (- 1679)
Burchard I av Schwaben (- 911)
Burchard I av Schwaben (- 911)
Burchard I av Schwaben (- 911)
Burchard II av Hohenberg (- >1217)
Burchard II av Schwaben (>883 - 926)
Burchard II av Schwaben (>883 - 926)
Burchard II av Schwaben (>883 - 926)
Burchard III av Hohenberg (- 1253)
Burwin av Autun
Börje Månsson, adlad Skeckta (1623 - 1670)
Börje Nilsson Bagge
Carl Browall, adlad Adlerwald (1709 - 1788)
Carlo I av Neapel (1226 - 1285)
Carlo II av Neapel (1254 - 1309)
Casimir I av Polen (1016 - 1058)
Casimir I av Polen (1016 - 1058)
Casimir I av Polen (1016 - 1058)
Catharina von Bremen
Catharina von Schwerin (1619 - 1655)
Catharina Smit
Catherine de Sainte-Colombe
Cecilia
Cecilia
Cecilia
Cecilia av Brandenburg (~1405 - 1449)
Cecilia Filipsdotter
Cecilia Haraldsdotter [Gren] (- >1465)
Cecilia Johansdotter (~1149 - 1196)
Cecilia Johansdotter (~1149 - 1196)
Cecilia Knutsdotter [Aspenäsätten] (- >1350)
Cecilia Knutsdotter [Aspenäsätten] (- >1350)
Cecilia Knutsdotter [Folkungaätten]
Cecilia Knutsdotter [Folkungaätten]
Cecilia Månsdotter [Eka] (~1475 - 1522)
Cecilia Nilsdotter [Ivar Nilssons ätt] (- 1415)
Cecilia Nilsdotter [Lejonansikte] (~1400 - )
Cecilie
Charlotta Wachtmeister af Björkö (1743 - 1791)
Chlodulf av Metz (605 - >696)
Chlodulf av Metz (605 - >696)
Chlodulf av Metz (605 - >696)
Chrodobertus II av Frankerna
Chrodobertus II av Frankerna
Chrodobertus II av Frankerna
Cicilia Klasdotter
Claes Hermansson Fleming (- 1616)
Claes Wachtmeister (- 1631)
Claus Åkeson [Tott] (<1476 - ~1506)
Claus Åkeson Tott (- 1590)
Conan I av Rennes (927 - 992)
Constance av Arles (986 - 1034)
Constance av Burgund (1046 - 1093)
Constance av Sicilien (1154 - 1198)
Constance av Vienne
Constantia av Babenberg (1212 - 1243)
Constantia av Sicilien (1249 - 1302)
Cornube
Cornube
Cornube
Crínán av Dunkeld (- 1045)
Dadildis de Pallars
Dangereuse de L' Isle Bouchard (- 1151)
Didrik I av Meissen (1162 - 1221)
Didrik von der Osten, genannt Sacken
Dietrich av Ringelheim
Dietrich av Ringelheim
Dietrich av Ringelheim
Dirk III av Holland (- 1039)
Dmitry Borisovich av Rostov
Dode
Dode
Dode
Dolça de Gévaudaun av Provance (- ~1127)
Donald II 'Dásachtach' av Skottland (- 900)
Dorotea von Corbeck-Aschebrock
Dorotea Nechelin (- 1639)
Dorotea Sofia Ritter (1651 - 1723)
Dorothea av Brandenburg (1446 - 1519)
Dortea Holtzschuer (- 1663)
Drahomira av Stodor
Drahomira av Stodor
Drahomira av Stodor
Dubrawka av Böhmen (~925 - 977)
Dubrawka av Böhmen (~925 - 977)
Dubrawka av Böhmen (~925 - 977)
Duncan I av Skottland (1001 - 1040)
Ebalus 'Bastarden' av Akvitanien (- 935)
Ebba Brahe (1596 - 1674)
Ebba Eriksdotter [Krummedige] (- 1465)
Ebba Eriksdotter [Vasa] (1491 - 1549)
Ebba Erlandsdotter Bååt till Fituna (1587 - )
Ebba Månsdotter [Lilliehöök] (1529 - 1609)
Ebba Stålhandske
Ebbe Suneson-Hvide
Ebbe Suneson-Hvide
Ebbe Suneson-Hvide
Eberhard av Friuli
Eberhard av Friuli
Eberhard av Friuli
Edgar I 'den fredlige' av England (>943 - 975)
Edgiva av Kent (<905 - 968)
Edith av Östanglia (~963 - 1017)
Edla Ottonie Nordenskjöld (1872 - 1939)
Edla Vendela Löwenborg (1842 - 1924)
Edmund I d ä av England (921 - 946)
Edmund II 'Järnsida' av England (~989 - 1016)
Edward Ætheling 'den fredlöse' (1016 - 1057)
Edward I d ä av Wessex (~871 - 924)
Egbert III av Wessex (~775 - 839)
Eilika av Schweinfurt
Eirene Doukaina (~1066 - >1123)
Eirene Pegonitissa
Eirene Synadene
Eleanore av Akvitanien (1122 - 1204)
Eleanore Plantagenet av England (1162 - 1214)
Eleonore av Neapel (1289 - 1341)
Elias I av Maine (- 1110)
Elin Andersdotter [Årbyätten]
Elin Arvidsdotter [Stålarm] (- 1577)
Elin Corfitzdotter [Rönnow] (- >1536)
Elin Filpusdotter
Elin Fincke
Elin Fleming
Elin Horn af Kanckas
Elin Jonsdotter [halvhjort]
Elin Lydeke
Elin Magnusdotter (- >1472)
Elin Nilsdotter Kurki
Elin Tott (- 1632)
Elisabet av Bayern-Landshut (1383 - 1442)
Elisabet av Braunschweig-Lüneburg (1553 - 1618)
Elisabet av Henneberg-Schleusingen
Elisabet av Lindau-Ruppin (- >1350)
Elisabet av Mecklenburg (~1235 - ~1280)
Elisabet av Meissen (1329 - 1375)
Elisabet av Pommern (~1290 - 1349)
Elisabet Ramsvärd (1664 - 1733)
Elisabet av Sicilien (1310 - 1349)
Elisabet av Stolberg (1444 - 1520)
Elisabet av Ungern
Elisabet Wrangel af Sauss (- 1666)
Elisabeth de Courtenay (1127 - 1205)
Elisabeth av Lobdeburg-Arnshaugk (1286 - 1359)
Elisabeth von Schaar (- ~1711)
Elisabeth Silfversparre
Elisabeth av Ungern (1146 - >1189)
Elphide
Elphide
Elphide
Elvira av Kastilien (965 - 1017)
Elvira Mendes (~996 - 1022)
Emilia av Immula
Emilienne
Emma av Alemannien (- 789)
Emma av Alemannien (- 789)
Emma av Alemannien (- 789)
Emma av Blois
Emma av Mortain
Emma av Provance (- 1062)
Emund Eriksson (~832 - >860)
Emund Eriksson (~832 - >860)
Emund Eriksson (~832 - >860)
Endre II av Ungern (~1177 - 1235)
Eneca Garcés
Engel Besseling
Engel Luchau
Engeltrude
Engeltrude
Erik 'den helige' (- 1159)
Erik 'den helige' (- 1159)
Erik 'den helige' (- 1159)
Erik 'Plogpenning' (1216 - 1250)
Erik "Väderhatt" Emundsson (~849 - 882)
Erik "Väderhatt" Emundsson (~849 - 882)
Erik "Väderhatt" Emundsson (~849 - 882)
Erik Abrahamsson [Leijonhufvud] (~1471 - 1520)
Erik Arvidsson [Stålarm] (- 1569)
Erik Ejegod (- 1103)
Erik Ejegod (- 1103)
Erik Ejegod (- 1103)
Erik Eriksson [Gyllenstierna] (- 1477)
Erik Gustafsson Stenbock (1538 - 1602)
Erik I av Sachsen-Lauenburg (>1280 - 1361)
Erik II av Pommern-Wolgast (1425 - 1474)
Erik II av Sachsen-Lauenburg (~1320 - 1368)
Erik IV av Sachsen-Lauenburg (1354 - 1412)
Erik Johansson [Vasa] (1470 - 1520)
Erik Karlsson [Vasa] (- 1491)
Erik Knutsson (~1180 - 1216)
Erik Krummedige (- ~1439)
Erik Krummedige (- ~1439)
Erik Magnusson av Södermanland (1282 - 1318)
Erik Markusson
Erik Matsson Brovallius (1620 - 1694)
Erik Mattsson Körning (- 1599)
Erik Mattsson Nordenberg (1597 - 1700)
Erik Månsson [Ulfsparre] (- 1564)
Erik Månsson Ulfsparre (1581 - 1633)
Erik Pedersson Brahe (1554 - 1614)
Erik Segersäll (~930 - 995)
Erik Segersäll (~930 - 995)
Erik Segersäll (~930 - 995)
Erik Silfversparre (1654 - 1709)
Erik Stake (- 1598)
Erik Stenbock (1612 - 1659)
Erik Turesson [Bielke] (~1291 - 1328)
Erik V Klipping (1249 - 1286)
Erik XIV Gustavsson [Vasa] (1533 - 1577)
Ermengard
Ermengard av Anjou
Ermengard av Anjou (1018 - 1076)
Ermengard av Haspen (~778 - 818)
Ermengard av Haspen (~778 - 818)
Ermengard av Haspen (~778 - 818)
Ermengard av Maine (- 1126)
Ermengard av Tours (- 851)
Ermengard av Tours (- 851)
Ermengard av Tours (- 851)
Ermentrud av Rheims
Ermentrude av Frankerna
Ermentrude av Orléans (823 - 869)
Ermesinde av Bigorre
Ernest 'den modige' av Babenberg (1027 - 1075)
Ernils Kettilbjörnsson [Gren] (- >1330)
Ernst I av Braunschweig-Osterode (~1297 - 1361)
Eskil Isaksson [Banér] (1415 - >1481)
Estrid Gustafsdotter [Stiernbielke]
Estrid Jönsdotter [Sparre] (1520 - 1597)
Estrid Margareta Svensdotter (~967 - 1020)
Estrid Margareta Svensdotter (~967 - 1020)
Estrid Margareta Svensdotter (~967 - 1020)
Estrid av Mecklenburg (~979 - ~1032)
Estrid av Mecklenburg (~979 - ~1032)
Estrid av Mecklenburg (~979 - ~1032)
Ethelred II 'den ofärdige' av England (~968 - 1016)
Etienne d'Escouperie
Eudokia Ingerina (~840 - 882)
Eudokia Komnene (>1150 - ~1203)
Eufemia Eriksdotter av Sverige (1317 - 1370)
Eufemia av Pommerellen
Eufemia av Rügen (- 1312)
Eufemia av Troppau (~1319 - 1359)
Eufrosyne
Euphrosyne Kastamonitissa
Euphrosyne av Kiev (~1130 - ~1193)
Eustace II av Boulogne
Eustace III av Boulogne (- ~1125)
Eva Magdalena Oxenstierna af Korsholm och Wasa (1671 - 1722)
Eva Maria Gyllenpatron (1664 - ~1752)
Ezzo av Lothringen (~955 - 1034)
Ezzo av Lothringen (~955 - 1034)
Ezzo av Lothringen (~955 - 1034)
Felicie av Roucy (- 1123)
Ferdinand I 'den store' av León (1017 - 1065)
Ferdinand II González av Kastilien (930 - 970)
Ferdinand Vermúdez
Filip [Aspenäsätten] (- 1279)
Filip [Aspenäsätten] (- 1279)
Filip av Rumby (- >1307)
Filip av Rumby (- >1307)
Filip Ulfsson [Ulv] (- >1333)
Filpus Ivarsson
Finvid
Finvid
Finvid Nilsson [Frössviksätten]
Floris I av Holland (1017 - 1061)
Folke 'den tjocke' (~1082 - )
Folke 'den tjocke' (~1082 - )
Folke 'den tjocke' (~1082 - )
Folke 'Jarl' Birgersson (- 1210)
Folke 'Jarl' Birgersson (- 1210)
Folke Algotsson [Algotssönernas ätt] (- ~1310)
Folke de Verendia (- <1266)
Folke de Verendia (- <1266)
Folke Filbyter
Folke Filbyter
Folke Filbyter
Fortún Garcés 'den enögde' av Pamplona (- >925)
Fredrik 'den frejdige' av Sachsen (1257 - 1323)
Fredrik 'den stränge' av Thüringen (1332 - 1381)
Fredrik av Bayern-Landshut (1339 - 1393)
Fredrik I 'Barbarossa' av Hohenstaufen (1122 - 1190)
Fredrik I 'den stridbare' av Sachsen (1370 - 1428)
Fredrik I av Brandenburg (1371 - 1440)
Fredrik I av Nuremberg (<1139 - >1200)
Fredrik I av Schwaben (1050 - 1105)
Fredrik II 'den allvarlige' av Meissen (1310 - 1349)
Fredrik II 'den enögde' av Schwaben (1090 - 1147)
Fredrik II av Brandenburg (1413 - 1471)
Fredrik II av Böhmen (1142 - 1189)
Fredrik II av Hohenstaufen (1194 - 1250)
Fredrik II av Sicilien
Fredrik II av Zollern
Fredrik III av Nuremberg (~1220 - 1297)
Fredrik III av Sicilien (1272 - 1337)
Fredrik IV av Nuremberg (1287 - 1332)
Fredrik Müller, adlad Rosenmüller (- <1637)
Fredrik V av Brandenburg (>1333 - 1398)
Fressenda
Fruela
Fulko I 'den röde' av Anjou (- 942)
Fulko II 'den gode' av Anjou (- 958)
Fulko III av Anjou (- 1040)
Fulko IV d ä av Anjou (- 1106)
Fulko V d y av Anjou (>1089 - 1143)
Gabriel Bengtsson Oxenstierna af Korsholm och Vasa (1586 - 1656)
Gabriel Kristiernsson Oxenstierna till Mörby och Steninge (~1505 - 1585)
Galindo I Aznárez av Aragonien (- 867)
Galindo II Aznárez av Pamplona (- 922)
García I Íñiguez av Pamplona (- 882)
Garcia I av Kastilien
García II Jiménez av Pamplona
García III av Pamplona (~919 - 970)
García IV av Pamplona (- 1000)
Gediminas av Litauen (~1257 - 1341)
Geoffrey Ferole av Gastinois
Geoffrey I av Anjou (- 987)
Geoffrey I Grisegonelle av Anjou (- 987)
Geoffrey V 'den stilige' av Anjou (1113 - 1151)
George Irvine
Gerberga
Gerberga
Gerberga
Gerberga av Burgund
Gerberga av Burgund
Gerberga av Gatinais
Gerberga av Provance (~1060 - 1115)
Gerhard I av Holstein (1232 - 1290)
Gerhard II av Holstein (1254 - 1312)
Gerhard III 'den store' av Holstein (~1292 - 1340)
Gerhard von Schaar (- 1652)
Gerhard Snakenborg (- >1336)
Gerloc av Normandie
Gerold av Vinzgau (~725 - 799)
Gerold av Vinzgau (~725 - 799)
Gerold av Vinzgau (~725 - 799)
Gersend av Forcalquier
Gersenda II av Sabran
Gert Rehnskiöld (1610 - 1658)
Gertrud Andersdotter [Årby-ätten] (- >1405)
Gertrud Blankenfeld
Gertrud Buchov
Gertrud Gertsdotter [Molteke]
Gertrud av Hohenberg (1225 - 1281)
Gertrud Håkansdotter [Hand] (- 1585)
Gertrud Håkansdotter (1578 - 1657)
Gertrud av Sachsen (~1030 - 1113)
Gertrud av Sachsen (1115 - 1143)
Gertrud av Österrike (- 1151)
Géza I av Ungern (~1040 - 1077)
Géza II av Ungern (1130 - 1162)
Gilbert av Chalon (- 956)
Gilbert de Gévaudaun av Provance
Gisela av Burgund
Gisela av Frankerna
Gisela av Frankerna
Gisela av Frankerna
Gisela av Friuli
Gisela av Lothringen (865 - 908)
Gisela av Lothringen (865 - 908)
Gisela av Lothringen (865 - 908)
Gisela av Schwaben (995 - 1043)
Giselbert av Burgund
Gisle Elinason [Sparre av Aspnäs] (- >1350)
Gleb Vseslavitj av Minsk (- 1119)
Gleb Vseslavitj av Minsk (- 1119)
Gleb Vseslavitj av Minsk (- 1119)
Godfrey I av Verdun (- 1002)
Godfrey av Nedre Lorraine (~997 - 1069)
Godröd av Frisien (- 885)
Godröd av Frisien (- 885)
Godröd av Frisien (- 885)
Gonzalo Fernández de Lara
Gorm den gamle (875 - 958)
Gorm den gamle (875 - 958)
Gorm den gamle (875 - 958)
Gothelo I 'den store' av Nedre Lorraine (~967 - 1044)
Greger Kristiernsson (~1371 - )
Gregers Birgersson [Folkungaättens oä gren] (1247 - 1276)
Gregers Birgersson [Folkungaättens oä gren] (1247 - 1276)
Gudbrand Kula (- >995)
Gudmar Magnusson [Ulvåsaätten] (- ~1313)
Gudmar Magnusson [Ulvåsaätten] (- ~1313)
Gudrød Bjørnson
Guillaume d'Escouperie
Guillaume V Taillefer av Angoulême (- 1177)
Guldreguda
Gunhild av Polen (- ~1015)
Gunhild av Polen (- ~1015)
Gunhild av Polen (- ~1015)
Gunhild Torasdotter (- 978)
Gunnor (- 1031)
Gustaf Axelsson Banér (1547 - 1600)
Gustaf Eriksson [Stiernbielke]
Gustaf Eriksson Stenbock (1575 - 1629)
Gustaf Gyllenpatron (- 1676)
Gustaf Hildebrand Uggla (- 1741)
Gustaf Johansson [Tre Rosor] (1531 - 1566)
Gustaf Olofsson [Stenbock] (1504 - 1571)
Gustaf Otto Stenbock (1614 - 1685)
Gustav Arvidsson [Sparre av Vik] (- >1366)
Gustav I Eriksson [Vasa] (1496 - 1560)
Gustav Pettersson (- ~1240)
Gustav Sture (~1410 - 1444)
Guy Le Brun
Günzel III av Schwerin (- 1274)
Gyrid Olafsdotter (- 965)
Gyrid Olafsdotter (- 965)
Gyrid Olafsdotter (- 965)
Göran Johansson (- 1576)
Göran Larsson Sparre af Rossvik (1530 - 1586)
Göran Patkull, natural Patkull
Hafrid Sigtryggsdotter [Boberg]
Halvdan Haraldsson (- 810)
Halvdan Haraldsson (- 810)
Halvdan Haraldsson (- 810)
Hans Andersson, adlad Ramsvärd (- 1688)
Hans Blankenfeld
Hans Eriksson [Ulfsparre] till Broxvik (- 1616)
Hans Eriksson till Rundekäpp
Hans Eriksson
Hans Henriksson von Neunkirchen
Hans Joensson Stålhandske (- 1623)
Hans Klasson
Hans Lydeke
Hans Nilsson Hammar (1618 - 1699)
Hans Wachtmeister af Björkö (1609 - 1652)
Hans Wachtmeister af Johannishus (1641 - 1714)
Hans Wachtmeister (- 1590)
Harald 'Klak' Halvdansson (- >854)
Harald 'Klak' Halvdansson (- >854)
Harald 'Klak' Halvdansson (- >854)
Harald Ernilsson [Gren] (- >1343)
Harald Gormsson Blåtand (~910 - 986)
Harald Gormsson Blåtand (~910 - 986)
Harald Gormsson Blåtand (~910 - 986)
Harald Grenske (~960 - ~995)
Harald I 'Hårfager' Halvdansson (858 - 934)
Harald IV Gille av Norge (- 1136)
Harald IV Gille av Norge (- 1136)
Harald Kesja (1080 - 1135)
Harald Kesja (1080 - 1135)
Harald Kesja (1080 - 1135)
Harald Stake (1598 - 1677)
Harald Stensson [Gren] (- ~1457)
Harry Nordenskjöld (1871 - 1922)
Hartvig Nöding (- 1644)
Hawise Du Donjon
Hebbla Eriksdotter [Stålarm]
Hedvig 'den heliga' av Andech (1174 - 1243)
Hedvig av Bayern
Hedvig av Bayern
Hedvig av Bayern
Hedvig av Bayern
Hedvig av Bayern
Hedvig av Bayern
Hedvig av Bronkhorst (- >1310)
Hedvig av Franconia
Hedvig av Franconia
Hedvig av Franconia
Hedvig av Holstein (1262 - ~1235)
Hedvig av Kyburg (- 1260)
Hedvig av Lippe (- ~1250)
Hedvig Märta Ramsay (1717 - 1759)
Hedvig av Nordgau
Hedvig av Sachsen (~922 - 965)
Hedvig Ulfsparre af Broxvik (1667 - 1754)
Heinrich I av Bayern (1173 - 1227)
Helena (Mö) Blotsven (- ~1100)
Helena (Mö) Blotsven (- ~1100)
Helena (Mö) Blotsven (- ~1100)
Helena
Helena Adlercreutz (1707 - 1756)
Helena av Braunschweig
Helena av Danmark (- 1233)
Helena del Bosco
Helena av England (~784 - >814)
Helena av England (~784 - >814)
Helena av England (~784 - >814)
Helena Magnusdotter [Folkungaättens oä gren] (- ~1345)
Helena Magnusdotter [Sparre av Aspnäs] (- ~1380)
Helena Petersdotter
Helena Petersdotter
Helena av Raška (>1109 - >1146)
Helena av Sachsen
Helena Sofia Krebs (1730 - 1813)
Helena Sverkersdotter
Helena Sverkersdotter
Helena av Ungern (~1158 - 1199)
Helena Wildeman
Helene av Braunschweig-Lüneburg (- 1273)
Helge 'den vasse' (~770 - ~795)
Helge 'den vasse' (~770 - ~795)
Helge 'den vasse' (~770 - ~795)
Helie de Semur-en-Brionnais
Helvig
Helvig
Helvig
Hemming Ödgislason [Lejonansikte] (<1303 - )
Henning Königsmark (- >1415)
Henrik 'den skallige' av Stade
Henrik 'den svarte' av Bayern (1074 - 1126)
Henrik 'Lejonet' av Bayern och Sachsen (1129 - 1195)
Henrik av Berg
Henrik av Berg
Henrik av Berg
Henrik Burwin I av Mecklenburg (~1150 - 1227)
Henrik Burwin II av Mecklenburg (1170 - 1226)
Henrik Claesson Fleming (1584 - 1650)
Henrik Claesson Horn, adlad Horn af Kanckas (1512 - 1595)
Henrik Danckwardt
Henrik av Franconia (- 886)
Henrik av Franconia (- 886)
Henrik av Franconia (- 886)
Henrik Glysing (<1295 - >1324)
Henrik I 'den skäggige' av Polen (1163 - 1238)
Henrik I 'Fågelfängaren' av Sachsen (~876 - 936)
Henrik I 'Fågelfängaren' av Sachsen (~876 - 936)
Henrik I 'Fågelfängaren' av Sachsen (~876 - 936)
Henrik I 'Pilgrimen' av Mecklenburg (~1230 - 1302)
Henrik I Beauclerc av England (~1068 - 1135)
Henrik I av Brabant (1165 - 1235)
Henrik I av Brandenburg (~1260 - 1318)
Henrik I av Braunschweig-Grubenhagen (1267 - 1322)
Henrik I av Frankrike (1008 - 1060)
Henrik I av Hessen (1244 - 1308)
Henrik I av Holstein (~1258 - 1304)
Henrik I av Schwerin (- 1228)
Henrik I av Werle-Güstrow (- 1291)
Henrik II 'den helige' av Polen (>1196 - 1241)
Henrik II 'den järnhårde' av Holstein (~1317 - ~1385)
Henrik II 'den milde' av Braunschweig-Lüneburg (~1365 - 1416)
Henrik II 'lejonet' av Mecklenburg (>1266 - 1329)
Henrik II av Babenberg (1107 - 1177)
Henrik II av Brabant (1207 - 1248)
Henrik II Plantagenet av England (1133 - 1189)
Henrik III av Meissen (~1215 - 1288)
Henrik III av Silesien-Glogau (- 1310)
Henrik III av Tyskland (1017 - 1056)
Henrik IV av Braunschweig-Wolfenbüttel (1463 - 1514)
Henrik IV av Tyskland (1050 - 1106)
Henrik Nilsson
Henrik Nöding
Henrik Nöding (- 1691)
Henrik Olofsson
Henrik av Schweinfurt (~970 - 1017)
Henrik av Schweinfurt (~970 - 1017)
Henrik av Schweinfurt (~970 - 1017)
Henrik av Speyer (~970 - 995)
Henrik Swiring (- 1651)
Henrik VI av Hohenstaufen (1165 - 1197)
Henrik X 'den stolte' av Bayern och Sachsen (~1100 - 1139)
Herbert I av Maine (- 1036)
Herbert II av Vermandois (884 - 943)
Herbert av Leon
Herbert av Leon
Herbert av Leon
Herbrecht Königsmark (- >1395)
Hereswind
Hereswind
Hereswind
Heribert I av Vermandois (>848 - 907)
Heribert II av Vermandois (884 - 943)
Herleva av Falaise (~1003 - ~1050)
Herluin de Conteville (1001 - 1066)
Herman Billung av Sachsen (- 973)
Herman II av Schwaben (- 1003)
Herman av Lothringen (~929 - >996)
Herman av Lothringen (~929 - >996)
Herman av Lothringen (~929 - >996)
Herman Magnusson Fleming (- 1490)
Herman Persson Fleming (- 1583)
Herman Wolffradt (1629 - 1684)
Herman Wolfradt
Herman Wolfradt (- 1622)
Hermann II av Everstein (~1295 - 1351)
Heyne van Vitzen (- >1399)
Hildebranda av Frankrike (895 - 931)
Hildegard
Hildegard av Burgund
Hildegard av Stade
Hildegard av Vinzgau (758 - 783)
Hildegard av Vinzgau (758 - 783)
Hildegard av Vinzgau (758 - 783)
Hildewa
Hilduin III av Roucy
Hnabi av Alemannien (- ~788)
Hnabi av Alemannien (- ~788)
Hnabi av Alemannien (- ~788)
Honorine Dufaur de Saint-Jorry
Hucbert
Hugo 'den store' Capet av Frankrike (~895 - 956)
Hugo 'den svarte' av Burgund (- 952)
Hugo Capet av Frankrike (~940 - 996)
Hugo III av Maine
Hugo av Tours (~780 - 837)
Hugo av Tours (~780 - 837)
Hugo av Tours (~780 - 837)
Håkan 'den gamle' Håkansson (1204 - 1263)
Håkan Knutsson Hand (- 1633)
Håkan Magnusson [Leopard] (- >1343)
Håkon V Magnusson (1270 - 1319)
Ida av Blieskastel
Ida av Cham (1060 - 1101)
Ida Henningsdotter [Königsmark] (- 1450)
Ida av Lorraine (~1040 - 1113)
Igor I av Kiev (- 945)
Igor I av Kiev (- 945)
Igor I av Kiev (- 945)
Iliana Åkesdotter [Båt] (- ~1423)
Inga Regina Hammar (1712 - 1778)
Inge d.ä Stenkilsson (~1055 - ~1112)
Inge d.ä Stenkilsson (~1055 - ~1112)
Inge d.ä Stenkilsson (~1055 - ~1112)
Ingeborg
Ingeborg
Ingeborg Anundsdotter [Vingätten] (- >1346)
Ingeborg Bengtsdotter [Folkungaättens lagmansgren] (- 1314)
Ingeborg Bengtsdotter [Folkungaättens lagmansgren] (- 1314)
Ingeborg Birgersdotter [Folkungaätten] (~1253 - 1302)
Ingeborg Christoffersdotter [Ekeblad] (~1520 - )
Ingeborg Eriksdotter [Bielke] (- >1374)
Ingeborg Eriksdotter av Danmark (1244 - 1287)
Ingeborg Eriksdotter av Sverige (1214 - 1254)
Ingeborg Håkansdotter av Norge (1301 - 1361)
Ingeborg Karlsdotter (- >1411)
Ingeborg Knutsdotter [Knut Abjörnssons ätt]
Ingeborg Magnusdotter [Ulvåsaätten] (~1327 - 1390)
Ingeborg Magnusdotter [Ulvåsaätten] (~1327 - 1390)
Ingeborg av Mecklenburg (~1345 - ~1400)
Ingeborg Nilsdotter [Sparre av Tofta] (- >1370)
Ingeborg av Novgorod
Ingeborg av Novgorod
Ingeborg av Novgorod
Ingeborg Posse (- 1651)
Ingeborg Siggesdotter [Sparre af Rossvik] (- ~1526)
Ingeborg Svantepolksdotter (- <1341)
Ingeborg Svantepolksdotter (- <1341)
Ingeborg Tryggvasdotter
Ingeborg Tryggvasdotter
Ingeborg Tryggvasdotter
Ingeborg Tunadotter [Vinstorpaätten] (- ~1309)
Ingeborg Ulfsdotter [Ulv] (- ~1307)
Ingeborg Ulfsdotter [Ulv] (- ~1307)
Ingegerd 'heliga Anna av Novgorod' Olofsdotter (~1001 - 1050)
Ingegerd 'heliga Anna av Novgorod' Olofsdotter (~1001 - 1050)
Ingegerd 'heliga Anna av Novgorod' Olofsdotter (~1001 - 1050)
Ingegerd Johansdotter [Folkungaättens oä gren] (- >1382)
Ingegärd Filipsdotter [Aspenäsätten]
Ingegärd Filipsdotter [Aspenäsätten]
Ingegärd Filipsdotter [Rumbyätten] (- ~1330)
Ingegärd Filipsdotter [Rumbyätten] (- ~1330)
Ingegärd Knutsdotter av Danmark (1085 - )
Ingegärd Knutsdotter av Danmark (1085 - )
Ingegärd Knutsdotter av Danmark (1085 - )
Ingelgerius
Ingeltrude
Ingeltrude
Ingeltrude
Inger
Ingevald Folkesson
Ingevald Folkesson
Ingevald Folkesson
Ingram av Haspen
Ingram av Haspen
Ingram av Haspen
Ingrid Abjörnsdotter (- >1310)
Ingrid Abjörnsdotter (- >1310)
Ingrid Berling
Ingrid Karlsdotter [Bjälke]
Ingrid Olofsdotter
Ingrid Svantepolksdotter (- ~1350)
Ingrid Ylva (~1150 - ~1253)
Ingrid Ylva (~1150 - ~1253)
Ingrid Ylva (~1150 - ~1253)
Ingvar Åkesson [Båt]
Íñigo Arista av Pamplona (~790 - >851)
Irene av Byzantium (- 1067)
Irene av Byzantium (- 1067)
Irene av Byzantium (- 1067)
Irmgard av Henneberg (- 1197)
Isabella av Angoulême (~1187 - 1246)
Isabella Makison (- 1607)
Isabella Plantagenet av England (1214 - 1241)
Isabelle av Hainaut (1170 - 1190)
Isak Björnsson [Banér]
Isak Isaksson [Banér] (- >1429)
Isak Komnenos (- 1154)
Isak Komnenus
Isanbart
Isanbart
Isanbart
Israel [Finstaätten] (- 1269)
Israel [Finstaätten] (- 1269)
Israel Andersson [And] (- 1289)
Israel Birgersson [Finstaätten] (- <1351)
Israel Johannes Noraeus, adlad Norfelt (1606 - 1677)
Ithier av Rethel
Ivan av Polatsk
Iziaslav I av Kiev (1024 - 1078)
Jacques d'Escouperie
Jakob (sir James) Spens (1571 - 1632)
Jakob De la Gardie (1583 - 1652)
Jakob Eriksson Browall (1670 - 1742)
Jamie I 'el Conquistador' av Aragonien (1207 - 1276)
Jaokim Nechelin
Jaromar I av Rügen
Jaromar II av Rügen (- 1260)
Jaroslav I 'den vise' av Kiev (978 - 1054)
Jaroslav I 'den vise' av Kiev (978 - 1054)
Jaroslav I 'den vise' av Kiev (978 - 1054)
Jaroslaw II av Vladimir (1191 - 1246)
Jaroslaw III av Tver (- 1271)
Jeanne de Bellegarde de la Gourcau
Jeanne de Hautpoul
Jedvard
Jedvard
Jedvard
Jewna av Polatsk (~1280 - ~1344)
Jimena Fernández
Joachim Danckwardt (1565 - 1648)
Joakim Brahe (- 1520)
Joakim Krebs
Joakim Krebs (1641 - 1704)
Joen Tyrilsson, adlad Stålhandske (- 1606)
Johan 'utan land' Plantagenet av England (1167 - 1216)
Johan Adam Wesslo, adlad Mannerstam (1747 - 1832)
Johan Avenarius
Johan Bengtsson
Johan Clausson Ritter von Reitagshausen (- 1652)
Johan Erik Nordenberg (1660 - 1740)
Johan Filipsson [Aspenäsätten] (- 1280)
Johan Filipsson [Aspenäsätten] (- 1280)
Johan Fredrik Wesslo (1713 - 1772)
Johan Göransson Rosenhane (1571 - 1624)
Johan Hemmingsson [Lejonansikte] (- >1349)
Johan Henriksson, adlad Rytter (1585 - 1644)
Johan I av Brandenburg (1213 - 1266)
Johan I av Mecklenburg (~1211 - 1264)
Johan I av Sachsen-Lauenburg (1249 - 1286)
Johan II av Holstein (~1297 - 1359)
Johan II av Nuremberg (~1309 - 1357)
Johan III Gustavsson [Vasa] (1537 - 1592)
Johan Johansson Patkull
Johan Kaspersson von Buddenbrock
Johan von Klingspor
Johan von Klingspor (1578 - 1636)
Johan Kristersson Drake af Torpa och Hamra (- 1677)
Johan Kristiernsson [Vasa] (1426 - 1477)
Johan Kruse af Elghammar (1638 - 1714)
Johan Kruse (- 1630)
Johan Magnusson [Folkungaättens oä gren] (- >1340)
Johan Molteke (- 1389)
Johan Månsson [Natt och Dag] (~1470 - 1520)
Johan Nöding
Johan Philip von Busseck
Johan Planting (1620 - )
Johan Ramsay
Johan Reinhold Wrangel af Sauss (1717 - 1791)
Johan Skytte
Johan Staffander, adlad Lagerhielm (- 1680)
Johan Sverkersson
Johan Sverkersson
Johan von Thienen (- >1397)
Johan von Thienen (- >1397)
Johan Turesson [Tre Rosor] (- 1556)
Johan V av Sachsen-Lauenburg (1439 - 1507)
Johan Wesslo
Johan Vilhelm Stamm
Johan Wirsén (1738 - 1809)
Johanna Amalia Charlotta Stålhammar (1813 - 1850)
Johanna Katarina Rahde (1685 - 1751)
Johanna Sofia Wirsén (1776 - 1822)
Johannes Doukas (- ~1088)
Johannes II Komnenos (1087 - 1143)
Johannes Komnenos
Johannes Laurentii (- 1609)
John de Beaugency
Jolanta av Ungern (- 1251)
Jon Nilsson [Rickebyätten] (~1310 - >1350)
Jon Nilsson [Rickebyätten] (~1310 - >1350)
Jon Otto Henrik Nordenskjöld (1837 - 1891)
Jon Stålhammar (1659 - 1708)
Jon Stålhammar (1723 - 1782)
Jon Stålhammar (1769 - 1838)
Jonas Rahde (1659 - 1706)
Judicael Berengar
Judith av Babenberg (- >1168)
Judith av Bayern (- 991)
Judith av Bayern (805 - 843)
Judith av Bayern (805 - 843)
Judith av Bayern (805 - 843)
Judith av Bretagne (982 - 1017)
Judith av Böhmen (~1057 - 1086)
Judith av Böhmen (~1057 - 1086)
Judith av Böhmen (~1057 - 1086)
Judith av Schweinfurt
Judith av Schweinfurt
Judith av Schweinfurt
Juliana Alexandrovna av Tver (~1330 - 1392)
Juliana Sabina Sissenbach
Jutta av Anhalt (~1215 - >1277)
Jutta av Sachsen (~1240 - 1287)
Jöns Bengtsson
Jöns Gudmundsson
Jöns Jönsson [Roos]
Jöns Michaelsson, adlad Ehrenborg (1621 - 1691)
Jöns Olsson
Jörgen Tönnesson Wrangel (- 1657)
Kalundborg
Kalundborg
Kalundborg
Karen Davedsdotter
Karin Jakobsdotter [Garp]
Karin Kettilsdotter Hvessing
Karin Mårtensdotter
Karin Olofsdotter (- 1646)
Karin Pedersdotter
Karin Wastesdotter (1596 - 1650)
Karl 'döve' (- 1220)
Karl 'döve' (- 1220)
Karl (Charlemagne) 'den store' av Frankerna (742 - 814)
Karl (Charlemagne) 'den store' av Frankerna (742 - 814)
Karl (Charlemagne) 'den store' av Frankerna (742 - 814)
Karl Adam Nordenskjöld (1795 - 1880)
Karl Bengtsson [Vinstorpaätten] (- >1495)
Karl Birgersson
Karl Fredrik Löwenborg (1803 - 1895)
Karl Fredrik Nordenberg, adlad Nordenskjöld (1702 - 1779)
Karl Gustaf Hammarskjöld (1662 - 1729)
Karl Gustavsson
Karl Hammarskjöld (1694 - 1774)
Karl Hans Wachtmeister af Johannishus (1689 - 1736)
Karl II 'den skallige' av Frankerna (823 - 877)
Karl Ingeborgasson [Lejonbalk] (- <1266)
Karl Ingeborgasson [Lejonbalk] (- <1266)
Karl Ingemundsson [Bjälke]
Karl Johan Stålhandske
Karl Karlsson [Ulv] (~1220 - ~1255)
Karl Karlsson [Ulv] (~1220 - ~1255)
Karl Kebbesson (1708 - 1791)
Karl Knutsson [Bonde] (- 1470)
Karl Konstantin av Vienne (- 962)
Karl Kristersson [Vasa] (- 1440)
Karl Magnusson [Eka] (- >1467)
Karl Martell (676 - 741)
Karl Martell (676 - 741)
Karl Martell (676 - 741)
Karl Orestason [Färla] (- ~1345)
Karl Reinhold Hammarskjöld (1774 - 1849)
Karl Sigtryggsson [Boberg]
Karl Sigtryggsson [Boberg]
Karl Sverkersson (~1135 - 1167)
Karl Sverkersson (~1135 - 1167)
Karl Sverkersson (~1135 - 1167)
Karl Tjelvason [Fånöätten]
Karl Tjelvason [Fånöätten]
Karl Ulvsson [Sparre av Tofta] (~1317 - 1407)
Katarina
Katarina Algotsdotter [Algotssönernas ätt] (- <1379)
Katarina av Anhalt-Bernburg (~1340 - 1390)
Katarina Beata Uggla (1732 - 1800)
Katarina Bengtsdotter [Folkungaättens lagmansgren]
Katarina Bengtsdotter [Folkungaättens lagmansgren]
Katarina Birgersdotter [Finstaätten] (~1300 - >1352)
Katarina Birgersdotter [Finstaätten] (~1300 - >1352)
Katarina av Braunschweig-Lüneburg (1388 - 1442)
Katarina av Braunschweig-Wolfenbüttel (1488 - 1563)
Katarina Charlotta Lagerhielm (1693 - >1742)
Katarina von Eichstedt (- >1638)
Katarina Elisabet Irving (1639 - )
Katarina Glysingsdotter (- 1413)
Katarina Hansdotter (1539 - 1596)
Katarina av Henneberg-Schleusingen (1328 - 1397)
Katarina Håkansdotter Hand (1590 - 1646)
Katarina Ingesdotter (~1100 - ~1170)
Katarina Ingesdotter (~1100 - ~1170)
Katarina Ingesdotter (~1100 - ~1170)
Katarina Karlsdotter [Lejonbalk] (- >1319)
Katarina Karlsdotter [Lejonbalk] (- >1319)
Katarina Lagadotter [Sparre] (- 1493)
Katarina Magnusdotter (- 1371)
Katarina Norfelt
Katarina Näskonungsdotter (- >1331)
Katarina Olofsdotter Grasman
Katarina Planting-Bergloo (1703 - 1734)
Katarina av Pommern-Wolgast (~1465 - 1526)
Katarina Rosenhane (1610 - 1668)
Katarina av Sachsen-Lauenburg (1513 - 1535)
Katarina av Sachsen
Katarina Scheringsdotter Arp (1585 - 1654)
Katarina Sofia Kruse af Elghammar (1684 - 1733)
Katarina Stake (1640 - 1677)
Katarina Ulfsdotter
Keldor
Kenneth I MacAlpin av Skottland (- 858)
Kenneth II 'An Fionnghalach' av Skottland (<954 - 995)
Kerstin Henriksdotter [Horn af Kanckas] (- >1597)
Kerstin Henriksdotter Finkenberg
Kerstin Jonsdotter
Kerstin Knutsdotter Hand (- 1591)
Kerstin Persdotter
Kerstin Åkesdotter Bååt till Tidö (- 1628)
Kettil
Kettil
Kettil Bengtsson [Bielke] (1250 - )
Kettil Glysing (- ~1363)
Kettil Ragvaldsson [Puke]
Kettil Ragvaldsson [Puke]
Kettilbjörn Knutsson [Gren] (- >1323)
Klara Sabina von Oijenhausen
Klas Henriksson (- <1524)
Klas Lydiksson Diekn
Klaus Plata (~1400 - )
Knut 'Hårdeknut' av Danmark (~814 - >880)
Knut 'Hårdeknut' av Danmark (~814 - >880)
Knut 'Hårdeknut' av Danmark (~814 - >880)
Knut
Knut Abjörnsson
Knut Birgersson [Folkungaätten] (- 1208)
Knut Birgersson [Folkungaätten] (- 1208)
Knut Eriksson Lavard (- 1131)
Knut Eriksson Lavard (- 1131)
Knut Eriksson Lavard (- 1131)
Knut Eriksson (<1150 - 1196)
Knut Eriksson (<1150 - 1196)
Knut Eriksson (<1150 - 1196)
Knut Folkesson [Algotsönernas ätt] (~1290 - 1349)
Knut Gregersson [Folkungaättens oä gren]
Knut Håkansson [Hand] (- 565)
Knut II 'den helige' (1043 - 1086)
Knut II 'den helige' (1043 - 1086)
Knut II 'den helige' (1043 - 1086)
Knut Jonsson [Aspenäsätten] (- 1347)
Knut Jonsson [Aspenäsätten] (- 1347)
Knut Matsson [Lejonbjälke]
Knut Silfversparre (- 1656)
Knut Valdemarsen (1211 - 1260)
Knut Valdemarsen (1211 - 1260)
Kol
Kol
Kol
Konrad 'röde' av Lorraine (- 955)
Konrad I d ä av Auxerre
Konrad I d ä av Auxerre
Konrad I d ä av Auxerre
Konrad I av Nuremberg (~1186 - 1261)
Konrad I av Schwaben (- 997)
Konrad I av Silesien-Glogau
Konrad II d y av Burgund
Konrad II d y av Burgund
Konrad II d y av Burgund
Konrad II av Tyskland (990 - 1039)
Konrad av Lothringen (1135 - 1195)
Konstantin I 'An Finn-Shoichleach' av Skottland (- 877)
Konstantin Skleros
Konstantin Skleros
Konstantin Skleros
Krister Drake (- 1619)
Krister Håkansson [Frille] (- 1472)
Kristian Hammar (1657 - 1740)
Kristiern Brodersson
Kristiern Gregersson (~1404 - )
Kristiern Nilsson [Vasa] (~1365 - 1442)
Kristiern Nilsson [Vasa] (~1365 - 1442)
Kristiern på Öland (- >1309)
Kristiern på Öland (- >1309)
Kristina Anundsdotter [Lejonansikte] (- ~1441)
Kristina Bengtsdotter [Bielke]
Kristina Birgersdotter [Hjorthorn] (- >1331)
Kristina Björnsdotter av Danmark
Kristina Björnsdotter av Danmark
Kristina Björnsdotter av Danmark
Kristina Ingesdotter (- 1122)
Kristina Ingesdotter (- 1122)
Kristina Ingesdotter (- 1122)
Kristina Jonsdotter [Rickebyätten] (~1336 - >1378)
Kristina Jonsdotter [Rickebyätten] (~1336 - >1378)
Kristina Jönsdotter
Kristina Karlsdotter [Bonde] (~1432 - <1500)
Kristina Katarina De la Gardie (1632 - 1704)
Kristina Knutsdoter [Kurck]
Kristina Knutsdotter [Folkungaättens oä gren]
Kristina Kristersdotter Frille
Kristina Kristiernsdotter (- >1349)
Kristina Kristiernsdotter (- >1349)
Kristina Magnusdotter [Folkungaättens oä gren]
Kristina Magnusdotter [Leopard] (- >1435)
Kristina Nilsdotter [Gyllenstierna] (1494 - 1559)
Kristina Petersdotter [Tre rutor] (- ~1351)
Kristina Rehnskiöld (1640 - 1707)
Kristina Siggesdotter [Djäkn]
Kristina Sigmundsdotter (- ~1330)
Kristina Sigmundsdotter (- ~1330)
Kristina Staffansdotter [Ulv] (- 1461)
Kristina Stigsdotter-Hvide
Kristina Stigsdotter-Hvide
Kristina Stigsdotter-Hvide
Kristina Svantesdotter Sture [Natt och Dag] (1559 - 1619)
Kristina Sverkersdotter av Sverige (~1189 - 1248)
Kristina Toresdotter [Tjurhuvud] (~1390 - )
Kristina Turesdotter Trolle till Bergkvara (- 1609)
Kristofer I (1219 - 1259)
Kristoffer Ferdinand Löwenborg (1691 - 1768)
Kristoffer Heroldt
Kristoffer Mauritz Ferdinand Löwenborg (1761 - 1831)
Kristoffer Tielman, adlad Löwenborg
Kunigunda av Gand (893 - 923)
Kunigunda av Laon
Kunza av Metz
Kunza av Metz
Kunza av Metz
Ladislaus I av Ungern (1040 - 1095)
Ladislaus II av Böhmen (- 1174)
Lage Gustavsson [Sparre]
Lars Hermansson Fleming (- 1602)
Leo IV 'den vise' av Konstantinopel (866 - 912)
Leopold II av Babenberg (1050 - 1095)
Leopold III 'den helige' av Babenberg (1073 - 1136)
Leopold V av Babenberg (1157 - 1194)
Leopold VI 'den vackre' av Babenberg (1176 - 1230)
Leutwinus av Trier (660 - 722)
Leutwinus av Trier (660 - 722)
Leutwinus av Trier (660 - 722)
Lidinvard Haraldsson
Liubava Dmitrievna
Liudolf av Sachsen (- >864)
Liudolf av Sachsen (- >864)
Liudolf av Sachsen (- >864)
Lorentz von der Brincken
Lothar I av Frankerna (795 - 855)
Lothar I av Frankerna (795 - 855)
Lothar I av Frankerna (795 - 855)
Lothar II av Frankerna (835 - 869)
Lothar II av Frankerna (835 - 869)
Lothar II av Frankerna (835 - 869)
Lothar II av Sachsen (1075 - 1137)
Ludmilla 'den heliga' (~860 - 921)
Ludmilla 'den heliga' (~860 - 921)
Ludmilla 'den heliga' (~860 - 921)
Ludmilla av Böhmen (1170 - 1240)
Ludvig I 'den fromme' av Frankerna (778 - 840)
Ludvig I 'den fromme' av Frankerna (778 - 840)
Ludvig I 'den fromme' av Frankerna (778 - 840)
Ludvig I av Bayern (1173 - 1231)
Ludvig II 'den stränge' av Bayern (1229 - 1294)
Ludvig II av Frankerna (846 - 879)
Ludvig III 'den blinde' av Provance (~800 - 928)
Ludvig IV av Bayern (1282 - 1347)
Ludvig VI 'den tjocke' Capet av Frankrike (1081 - 1137)
Ludvig VII d y av Frankrike (1120 - 1180)
Ludvig VIII 'lejonet' av Frankrike (1187 - 1226)
Luitgard av Henneberg (- 1267)
Luitgard av Sachsen (~845 - 885)
Luitgard av Sachsen (~845 - 885)
Luitgard av Sachsen (~845 - 885)
Luitgard av Tyskland
Luitgarde av Luxemburg
Luitgarde av Schladen
Luitgarde av Vermandois (~914 - 978)
Lyder van Kyren (- 1327)
Mabel av Bellême
Maddalena Visconti
Magdalena Mannerstam (1786 - 1849)
Magdalena Sofia Wachtmeister af Johannishus (1715 - 1750)
Magdalena Sparre af Rossvik (1612 - 1656)
Magdalena Stenbock (1649 - 1727)
Magdalena Svantesdotter Sture [Natt och Dag] (1539 - 1610)
Magdalena Ulfsparre af Broxvik (~1630 - )
Magnus Algotsson [Algotssönernas ätt] (- 1309)
Magnus Barfot (1073 - 1103)
Magnus Barfot (1073 - 1103)
Magnus Barfot (1073 - 1103)
Magnus Bengtsson [Folkungaättens lagmansgren] (- 1263)
Magnus Bengtsson [Folkungaättens lagmansgren] (- 1263)
Magnus Bengtsson [Natt och Dag] (~1427 - 1477)
Magnus Bengtsson (~1294 - 1335)
Magnus Billung av Sachsen (~1045 - 1106)
Magnus Birgersson 'Ladulås' (~1240 - 1290)
Magnus Brahe (1564 - 1633)
Magnus Claesson Fleming (- >1450)
Magnus Gisleson [Sparre av Aspnäs] (- ~1372)
Magnus Gregersson [Folkungaättens oä gren] (- 1326)
Magnus Gregersson [Folkungaättens oä gren] (- 1326)
Magnus Gudmarsson [Ulvåsaätten] (- ~1363)
Magnus Gudmarsson [Ulvåsaätten] (- ~1363)
Magnus Håkansson [Leopard] (- >1399)
Magnus I 'den fromme' av Braunschweig-Lüneburg (1304 - 1369)
Magnus I av Sachsen-Lauenburg (1468 - 1543)
Magnus II av Braunschweig-Lüneburg (~1328 - 1373)
Magnus IV 'Lagaböte' av Norge (1238 - 1280)
Magnus Karlsson [Eka] (- ~1487)
Magnus Kase (- ~1402)
Magnus Marinason [Leopard] (- >1308)
Magnus Minnesköld (1150 - 1210)
Magnus Minnesköld (1150 - 1210)
Magnus Minnesköld (1150 - 1210)
Magnus Stenbock (1664 - 1717)
Magnus Sture (<1356 - >1391)
Magnus Trottesson [Eka] (- 1412)
Mahalta av Apulia (~1059 - >1111)
Malcolm I 'An Bodhbhdercc' av Skottland (- 954)
Malcolm II 'Forranach' av Skottland (~980 - 1034)
Malkolm III 'Canmore' av Skottland (~1031 - 1093)
Malusha
Malusha
Malusha
Manfred I av Turin (- 1000)
Manfredo av Sicilien (1232 - 1266)
Margareta 'den heliga' av Wessex (~1045 - 1093)
Margareta
Margareta (~1360 - )
Margareta Arvidsdotter [Sparre av Vik] (- ~1451)
Margareta Bagge (- 1723)
Margareta Bengtsdotter
Margareta Bengtsdotter
Margareta von Bergen
Margareta von Buddenbrock (- ~1630)
Margareta Camerania
Margareta Elisabet von Rosen
Margareta Elisabet Silfversparre (1693 - 1775)
Margareta Eriksdotter [Leijonhufvud] (1516 - 1551)
Margareta Eriksdotter [Vasa] (- 1536)
Margareta Eriksdotter Krummedige (- 1451)
Margareta Foratt
Margareta Fredskulla (~1085 - 1135)
Margareta Fredskulla (~1085 - 1135)
Margareta Fredskulla (~1085 - 1135)
Margareta av Görtz
Margareta Hansdotter
Margareta Henriksdotter Fleming
Margareta av Hohenstaufen (1237 - 1270)
Margareta Johansdotter [Molteke] (- 1413)
Margareta Karlsdotter [Sparre av Tofta] (- 1428)
Margareta Katarina Nöding (1674 - 1753)
Margareta Klingspor (- 1718)
Margareta Knutsdotter
Margareta Knutsdotter
Margareta Knutsdotter
Margareta Kyle (- <1658)
Margareta Larsdotter Fleming (- 1650)
Margareta Lidinvardsdotter (- >1399)
Margareta Likvidsdotter [Likvidssönernas ätt] (- 1309)
Margareta Likvidsdotter [Likvidssönernas ätt] (- 1309)
Margareta av Mecklenburg
Margareta Mårtensdotter (1685 - 1760)
Margareta von der Osten, genannt Sacken
Margareta Pedersdotter [Bielke] (- 1557)
Margareta Petersdotter (- <1274)
Margareta av Pommerellen (~1230 - 1282)
Margareta von Rappe
Margareta av Rügen (~1265 - 1318)
Margareta av Schlawe
Margareta av Schwartzburg-Leutenberg (1530 - 1559)
Margareta Sofia Boije af Gennäs (- <1669)
Margareta von Strijk (- 1673)
Margareta Sverkersdotter av Sverige (- 1232)
Margareta Swiring (1646 - 1733)
Margareta Tomasdotter [Grip] (- ~1342)
Margareta Tyrgilsdotter (- >1319)
Margareta Ulfsdotter [Lejon]
Margareta Ulfsdotter [Lejon]
Margareta av Werle (~1253 - >1261)
Margareta von Zöge
Margaretha Tjurhuvud (~1375 - )
Margerita av Savojen (- 1254)
Margrét Skúladóttir
Marguerite de Turenne (- >1201)
Maria Anundsdotter
Maria Anundsdotter
Maria Anundsdotter
Maria av Bulgarien (- >1081)
Maria Dobronega av Kiev
Maria Dobronega av Kiev
Maria Dobronega av Kiev
Maria Eleonora von Busseck (1632 - 1690)
Maria Hansdotter
Maria Häst (- >1673)
Maria Kristina Björn (1666 - 1706)
Maria av Masovien (~1410 - 1454)
Maria Olofsdotter Cassling (1609 - 1708)
Maria Shvarnovna (- 1205)
Maria av Ungern (~1257 - 1323)
Marie av Boulogne (1136 - 1182)
Marie de Montpellier (1182 - 1213)
Martin av Leon
Martin av Leon
Martin av Leon
Martinakia
Martinus Chemnitius
Mary av Skottland
Mathilda 'den heliga' av Ringelheim (~895 - 968)
Mathilda 'den heliga' av Ringelheim (~895 - 968)
Mathilda 'den heliga' av Ringelheim (~895 - 968)
Mathilda av Bayern (1309 - 1346)
Mathilda av Brandenburg (- 1261)
Mathilda av England (1102 - 1167)
Mathilda av Skottland (~1080 - 1118)
Matilda
Matilda Billung
Matilda av Blieskastel (- <1219)
Matilda av Braunschweig-Lüneburg
Matilda de Montgomerie
Matilda av Flandern (~1031 - 1083)
Matilda I av Boulogne (~1103 - 1152)
Matilda av Niederlausitz (- 1255)
Matilda Plantagenet av England (1156 - 1189)
Matilda av Sachsen (978 - 1025)
Matilda av Sachsen (978 - 1025)
Matilda av Sachsen (978 - 1025)
Mats (- <1219)
Mats (- <1219)
Mats Jönsson
Mats Uddsson [Vinstorpaätten]
Matteo I Visconti
Matthew av Alsace (~1130 - 1173)
Mattias von Klingspor
Maud av Bologne
Mechtild av Brandenburg (- 1316)
Mechtild av Habsburg (1251 - 1304)
Mechtild av Mecklenburg (- 1270)
Mechtild av Schwarzburg (- >1191)
Mechtild av Tübingen
Mekthild Lydersdotter van Kyren (- >1350)
Mendo Gonçalves II
Mestwin I av Pommerellen (- >1213)
Michael Sörensson
Mieszislav I av Polen
Mieszislav I av Polen
Mieszislav I av Polen
Mieszko I av Polen (~922 - 992)
Mieszko I av Polen (~922 - 992)
Mieszko I av Polen (~922 - 992)
Mieszko II Lambert av Polen (990 - 1034)
Mieszko II Lambert av Polen (990 - 1034)
Mieszko II Lambert av Polen (990 - 1034)
Mieszko III 'den gamle' av Polen (~1121 - 1202)
Mikael Hammarskjöld (1732 - 1802)
Mikael Johansson Planting, adlad Planting-Bergloo (1650 - 1729)
Mikael av Ungern
Mikael av Ungern
Mikael av Ungern
Mikhail Yaroslavich av Tver (1271 - 1318)
Miroslawa av Pommerellen
Miroslawa av Pommern (~1270 - 1328)
Miroslawa av Schwerin-Wittenberg (~1300 - >1368)
Mstislav I av Kiev (1076 - 1132)
Mstislav I av Kiev (1076 - 1132)
Mstislav I av Kiev (1076 - 1132)
Måns Bryntesson [Lilliehöök] (- 1529)
Måns Börjesson (1580 - 1632)
Måns Eriksson Ulfsparre (- 1595)
Måns Johansson [Natt och Dag] (- 1555)
Måns Kruse (- 1621)
Mårten Johansson, adlad Gyllenpatron (1602 - 1659)
Mårten Mårtensson Westerling (1671 - 1728)
Mårten Svensson (1633 - 1696)
Märta Arvidsdotter [Drake]
Märta Bosdotter [Natt och Dag] (- 1414)
Märta Drake
Märta Eriksdotter [Leijonhufvud] (1520 - 1584)
Märta Johansdotter (1715 - 1796)
Märta Klausdotter [Plata] (~1426 - >1456)
Märta Magnusdotter [Kase] (- >1412)
Märta Nilsdotter [Böllja]
Märta Pedersdotter [Ugerup] (~1408 - 1435)
Märta Siggesdotter [Brun] (- ~1452)
Märta Ulfsdotter [Halvhjort till Älmtaryd] (<1616 - )
N.N [Bielke]
N.N
N.N (1282 - )
N.N (1282 - )
N.N av Burgund
N.N Eriksdotter [Bielke]
N.N av Frankerna
N.N av Frankerna
N.N av Frankerna
N.N Häst
N.N Israelsdotter [Finstaätten]
N.N Karlsdotter [Fånöätten] (- 1293)
N.N Karlsdotter [Fånöätten] (- 1293)
N.N Karlsdotter [Lejonbalk]
N.N Karlsdotter [Lejonbalk]
N.N Karlsdotter
N.N av Kent
N.N Kettilsdotter [Puke] (~1316 - )
N.N Kettilsdotter [Puke] (~1316 - )
N.N Magnusdotter [Folkungaätten]
N.N Magnusdotter [Folkungaätten]
N.N av Polen (- >1052)
N.N Ragvaldsdotter [Puke]
N.N Sigtryggsdotter [Boberg]
N.N Staffansdotter [Staffanssönernas ätt] (- 1349)
N.N Torkelsdotter
N.N Ulvsdotter [Ama]
N.N Verklaes
Niklot I av Schwerin-Wittenberg (~1250 - 1323)
Niklot I av Werle (- 1277)
Niklot II av Werle (~1270 - 1316)
Niklot av obotriterna (1090 - 1160)
Nils Abjörnsson [Sparre av Tofta] (- 1359)
Nils Bengtsson (1572 - 1627)
Nils Eriksson [Gyllenstierna] (1457 - 1495)
Nils Hellman (1682 - 1752)
Nils Hermansson Kurki
Nils Joensson Rosenqvist af Åkershult
Nils Jonsson [Rickebyätten] (- >1316)
Nils Jonsson [Rickebyätten] (- >1316)
Nils Kettilsson [Vasa] (- >1378)
Nils Kettilsson [Vasa] (- >1378)
Nils Persson Silfversparre (- 1644)
Nils Persson till Holma (- 1572)
Nils Petersson [Länna-ätten] (- >1398)
Nils Sigridsson [Natt och Dag] (~1249 - >1299)
Nils Sigridsson [Natt och Dag] (~1249 - >1299)
Nils Tomasson [Böllja]
Nils Torstensson [Oxenstierna] (- >1348)
Näskonung Bengtsson
Oda
Oda av Frankerna (806 - 913)
Oda av Frankerna (806 - 913)
Oda av Frankerna (806 - 913)
Oda av Meissen
Oda av Meissen
Oda av Meissen
Odo av Orléans (- 834)
Odon av Poznan (>1141 - 1194)
Olav II 'den helige' Haraldsen av Norge (995 - 1030)
Oldrich av Böhmen (~975 - 1034)
Oldrich av Böhmen (~975 - 1034)
Oldrich av Böhmen (~975 - 1034)
Olof Kase (- ~1350)
Olof Mattsson
Olof Skötkonung (~980 - 1022)
Olof Skötkonung (~980 - 1022)
Olof Skötkonung (~980 - 1022)
Oneca Fortúnez
Ordgar av Devon
Ordoño I av Asturien (831 - 866)
Ordoño II av León (~873 - 924)
Ordoño III av León (~926 - 956)
Ordulf Billung av Sachsen (~1020 - 1072)
Orestes Keldorsson [Färla] (- 1299)
Oria
Osburh av Wright (- ~852)
Othelindis av Nordmark
Otto 'den rike' av Ballenstedt (>1070 - 1123)
Otto av Everstein
Otto Fredrik Stålhammar (1695 - 1753)
Otto Henrik Nordenskjöld (1747 - 1832)
Otto Henrik Nordenskjöld (1896 - 1978)
Otto I 'den store' av Braunschweig-Lüneburg (~1204 - 1252)
Otto I 'den store' av Sachsen (912 - 973)
Otto I 'den store' av Sachsen (912 - 973)
Otto I 'den store' av Sachsen (912 - 973)
Otto I av Bayern (1117 - 1183)
Otto I av Braunschweig-Lüneburg-Harburg (1495 - 1549)
Otto II av Bayern (1206 - 1253)
Otto II av Braunschweig-Harburg (1528 - 1603)
Otto II av Meissen (1125 - 1190)
Otto II av Sachsen (955 - 983)
Otto II av Sachsen (955 - 983)
Otto II av Sachsen (955 - 983)
Otto III av Brandenburg (- 1267)
Otto IV av Wittelsbach (~1083 - 1156)
Otto Mauritz Krebs (1683 - 1768)
Otto Reinhold Nordenskjöld (1832 - 1912)
Otto av Sachsen (~851 - 912)
Otto av Sachsen (~851 - 912)
Otto av Sachsen (~851 - 912)
Otto av Savojen (- ~1057)
Otto William av Burgund (962 - 1026)
Otto av Worms (- 1004)
Paula av Maine
Peder Brahe (- 1508)
Peder Ericsson Ugerup (~1380 - )
Peder Mikaelsson, adlad Hammarskjöld (1560 - 1646)
Pedro II av Aragonien (1174 - 1213)
Pedro III av Aragonien (1239 - 1285)
Per Hermansson Fleming (- ~1519)
Per Joakimsson Brahe d ä (1520 - 1590)
Per Jönsson, adlad Stålhammar (1613 - 1701)
Per Nilsson (- <1619)
Peter de Courtenay
Peter Israelsson [Finstaätten] (- ~1280)
Peter Israelsson [Finstaätten] (- ~1280)
Peter av Kantabrien (- 730)
Peter Mattiesen (1685 - 1749)
Peter Ragvaldsson [Tre rutor]
Petronella av Aragonien (1135 - 1174)
Philip I av Frankrike (1053 - 1108)
Philip II Augustus av Frankrike (1165 - 1223)
Philippa av Toulouse (~1073 - 1118)
Pierre I de Courtenay (1126 - 1184)
Pippin 'den lille' av Frankerna (714 - 768)
Pippin 'den lille' av Frankerna (714 - 768)
Pippin 'den lille' av Frankerna (714 - 768)
Pippin I d ä av Landen (- 640)
Pippin I d ä av Landen (- 640)
Pippin I d ä av Landen (- 640)
Pippin II av Heristal (- 714)
Pippin II av Heristal (- 714)
Pippin II av Heristal (- 714)
Pippin av Italien (773 - 810)
Pippin av Vermandois (~815 - )
Piroska 'Heliga Eirene' av Ungern (1088 - 1143)
Pons av Toulouse (~1020 - 1060)
Pontus De la Gardie (1520 - 1585)
Poppo av Grapfeld
Poppo av Grapfeld
Poppo av Grapfeld
Prangarda av Canossa
Predslava av Kiev
Pribislav av Mecklenburg (- 1178)
Ragnhild
Ragnhild
Ragnhild
Ragnhild
Ragnhild Magnusdotter Barfot (~1090 - )
Ragnhild Magnusdotter Barfot (~1090 - )
Ragnhild Magnusdotter Barfot (~1090 - )
Ragnvald 'Jarl' Ulfsson (~920 - 978)
Ragnvald 'Jarl' Ulfsson (~920 - 978)
Ragnvald 'Jarl' Ulfsson (~920 - 978)
Ragvald Puke (- >1308)
Ragvald Puke (- >1308)
Rainou av Forcalquier
Ramborg Israelsdotter [And] (- >1331)
Ramborg Israelsdotter [Finstaätten]
Ramfrid Gustavsdotter [Lejon] (- ~1308)
Ramiro I av Aragonien (- 1063)
Ramiro I av Asturien (~790 - 850)
Ramiro II av Aragonien (~1075 - 1157)
Ramiro II av León (~900 - 951)
Ramon Berenguer I av Barcelona (1024 - 1076)
Ramon Berenguer II av Barcelona (>1053 - 1082)
Ramon Berenguer III av Barcelona (1082 - 1131)
Ramon Berenguer IV av Barcelona (~1113 - 1162)
Ramon Berenguer IV av Provance (1195 - 1245)
Ranulf I av Akvitanien (820 - 866)
Ranulf II av Akvitanien (850 - 890)
Raymond av Burgund
Redburga
Regelinda (- 958)
Regelinda (- 958)
Regelinda (- 958)
Reginald I av Burgund (986 - 1057)
Reinhilde Gudrödsdotter
Reinhilde Gudrödsdotter
Reinhilde Gudrödsdotter
Renaud de Courtenay
Renaud III av Burgund (~1093 - 1148)
Renaud av Rheims
Richard Gjedde
Rickard 'den rättvise' av Burgund (- 921)
Rickard I 'den orädde' av Normandie (933 - 996)
Rickard II 'den gode' av Normandie (963 - 1027)
Rikdag av Meissen (- 985)
Rikdag av Meissen (- 985)
Rikdag av Meissen (- 985)
Rikissa Birgersdotter [Folkungaätten] (- <1288)
Rikissa av Danmark (- 1220)
Rikissa av Danmark (~1275 - 1308)
Rikissa av Lothringen (>995 - 1063)
Rikissa av Lothringen (>995 - 1063)
Rikissa av Lothringen (>995 - 1063)
Rikissa av Polen (1116 - 1185)
Rikissa av Polen (1116 - 1185)
Rikissa av Polen (1116 - 1185)
Rikissa av Werle-Güstrow (~1269 - >1312)
Rikvin av Verdun (886 - 923)
Robert d'Escouperie
Robert Guiscard (~1015 - 1085)
Robert av Haspen
Robert I Capet av Burgund (1011 - 1076)
Robert I av Frankrike (>866 - 923)
Robert II 'den fromme' Capet av Frankrike (972 - 1031)
Robert II "le Magnifique" av Normandie (~1008 - 1035)
Robert III av Worms (- 822)
Robert IV 'den starke' av Tours (~820 - 866)
Robert av Mortain
Robert av Troyes (- 975)
Robert av Vermandois (- 968)
Roger av Auriate
Roger de Montgomerie
Roger de Montgomerie (~1030 - 1094)
Roger I av Sicilien (1031 - 1101)
Roger II av Sicilien (1095 - 1154)
Rogneda (Ragnhild) av Polatsk (962 - 1002)
Rogneda (Ragnhild) av Polatsk (962 - 1002)
Rogneda (Ragnhild) av Polatsk (962 - 1002)
Rollo 'Gånge-Rolf' Ragvaldsson av Normandie (~860 - 932)
Rotrud av Trier (690 - 724)
Rotrud av Trier (690 - 724)
Rotrud av Trier (690 - 724)
Rudolf I av Burgund (859 - 912)
Rudolf I av Burgund (859 - 912)
Rudolf I av Burgund (859 - 912)
Rudolf I av Habsburg (1218 - 1291)
Rudolf II av Burgund (- 937)
Rudolf II av Burgund (- 937)
Rudolf II av Burgund (- 937)
Rudolf II av Habsburg
Rudolf av Tübingen
Rutger von Ascheberg
Rutger von Ascheberg (1621 - 1693)
Rüdiger von Schwerin zu Spantekow (- 1621)
Salome av Berg-Schelklingen (- 1144)
Salome av Berg-Schelklingen (- 1144)
Salome av Berg-Schelklingen (- 1144)
Salome av Polen
Sambor II av Pommerellen (- >1278)
Sancha de Aybar
Sancha Garcés av Pamplona
Sancha av Kastilien (>1154 - 1208)
Sancha av León (1013 - 1067)
Sancho I av Pamplona (~860 - 925)
Sancho II Garcés Abarca av Pamplona (>935 - 994)
Sancho III 'den store' av Navarra (~985 - 1035)
Sancho Ramirez av Aragonien (~1042 - 1094)
Schering Eriksson Arp (- 1593)
Segebod Krummedige (- >1380)
Segebod Krummedige (- >1380)
Sidsel Pedersdotter [Skram] (- >1397)
Sidsel Pedersdotter [Skram] (- >1397)
Siemomysl av Polen (- 964)
Siemomysl av Polen (- 964)
Siemomysl av Polen (- 964)
Sigelheim av Kent
Sigfrid av Luxemburg (922 - 988)
Sigge Botwinsson [Brun] (- >1394)
Sigge Petersson [Djäkn] (- >1349)
Sigmund Keldorsson (- >1321)
Sigmund Keldorsson (- >1321)
Sigrid 'den fagra' (- 1289)
Sigrid 'den fagra' (- 1289)
Sigrid Amundsdotter [Stake]
Sigrid Bengtsdotter [Bielke] (- 1392)
Sigrid Eskilsdotter [Banér] (1454 - 1527)
Sigrid Gustafsdotter [Tre Rosor] (~1548 - 1586)
Sigrid Helgesdotter (- >854)
Sigrid Helgesdotter (- >854)
Sigrid Helgesdotter (- >854)
Sigrid Knutsdotter (- 1195)
Sigrid Knutsdotter (- 1195)
Sigrid Nilsdotter [Natt och Dag] (- >1327)
Sigrid Nilsdotter [Natt och Dag] (- >1327)
Sigrid Storråda (- 1000)
Sigrid Storråda (- 1000)
Sigrid Storråda (- 1000)
Sigrid Tomasdotter [von Vitzen] (- 1461)
Sigrid Ulfsdotter [Sparre av Tofta] (- >1327)
Sigtrygg Bengtsson [Boberg] (<1219 - ~1252)
Sigtrygg Bengtsson [Boberg] (<1219 - ~1252)
Sigvard Kruse af Elghammar (- 1664)
Sigvard Kruse
Sigvard Skytte
Simon av Lippe (- 1344)
Sixten [Sparre av Tofta]
Sixten [Sparre av Tofta]
Skoglar Toste (~910 - >960)
Skoglar Toste (~910 - >960)
Skoglar Toste (~910 - >960)
Sobieslaw I av Pommerellen
Sofia Anna von Chemnitz (- 1679)
Sofia av Brandenburg (~1305 - 1356)
Sofia av Braunschweig-Lüneburg (~1358 - 1416)
Sofia Drake af Torp och Hamra (1662 - 1741)
Sofia Ehrenborg (- 1713)
Sofia Helena Avén (1740 - 1809)
Sofia av Holstein (~1375 - 1448)
Sofia Johansdotter Gyllenhielm (1559 - 1583)
Sofia Lovisa von Ascheberg (1664 - 1720)
Sofia av Mecklenburg-Werle (1298 - >1339)
Sofia av Minsk (~1140 - 1198)
Sofia av Minsk (~1140 - 1198)
Sofia av Minsk (~1140 - 1198)
Sofia av Pommern (~1370 - 1406)
Sofia av Pommern (1435 - 1494)
Sofia av Raab
Sofia Reuter af Skälboö (1620 - 1656)
Sofia av Sachsen-Lauenburg (~1395 - 1462)
Sofia Spens (1654 - 1715)
Sofia av Ungern (- 1095)
Sophie av Thüringen (1224 - 1275)
Sophie av Winzenburg (- 1160)
St Begga av Landen (- 693)
St Begga av Landen (- 693)
St Begga av Landen (- 693)
St Itta (- 652)
St Itta (- 652)
St Itta (- 652)
Staffan Hansson
Staffan Klingspor (1611 - 1676)
Staffan Röriksson [Staffanssönernas ätt] (- ~1344)
Staffan Ulfsson [Ulv] (- ~1393)
Stefan von Ascheberg
Stefan av England (~1095 - 1154)
Stefan Hermansson von Klingspor
Stefan II av Bayern (1319 - 1375)
Stefan II av Blois (~1045 - 1102)
Stefan von Klingspor
Stefano Visconti (- 1327)
Sten Bosson [Natt och Dag] (~1351 - 1411)
Sten Eriksson Leijonhufvud (1518 - 1568)
Sten Haraldsson [Gren] (- >1417)
Sten Sture d y [Natt och Dag] (1493 - 1520)
Sten Turesson [Bielke] (- 1431)
Stephanie
Stig Hvide
Stig Hvide
Stig Hvide
Sune Folkesson (- 1247)
Sune Folkesson (- 1247)
Sune Sverkersson [Sik] (~1132 - )
Sune Sverkersson [Sik] (~1132 - )
Sune Sverkersson [Sik] (~1132 - )
Susanna Emmerich
Susanna Westerling (1699 - 1765)
Susanna Vilhelmina Mattiesen (1722 - 1772)
Svante Nilsson Sture [Natt och Dag] (~1460 - 1512)
Svante Sture d y [Natt och Dag] (1517 - 1567)
Svantepolk Knutsson [Skarsholmsätten] (~1230 - 1316)
Svantepolk Knutsson [Skarsholmsätten] (~1230 - 1316)
Sven I Tveskägg (965 - 1014)
Sven I Tveskägg (965 - 1014)
Sven I Tveskägg (965 - 1014)
Sven II Estridsen (~1019 - 1076)
Sven II Estridsen (~1019 - 1076)
Sven II Estridsen (~1019 - 1076)
Sven Joensson
Sverker I d.ä (- 1156)
Sverker I d.ä (- 1156)
Sverker I d.ä (- 1156)
Sverker II d y Karlsson (~1164 - 1210)
Sverker II d y Karlsson (~1164 - 1210)
Sverker II d y Karlsson (~1164 - 1210)
Swiatopolk II av Pommerellen (- 1266)
Swinislawa (- >1228)
Svjatopolk II av Kiev (1050 - 1113)
Svjatoslav I av Kiev (~942 - 972)
Svjatoslav I av Kiev (~942 - 972)
Svjatoslav I av Kiev (~942 - 972)
Taksony av Ungern (- <972)
Taksony av Ungern (- <972)
Taksony av Ungern (- <972)
Tancred av Hauteville
Teofilia Gillner (1747 - )
Teofilia Vilhelmina Hammarskjöld (1811 - 1873)
Theobald av Arles
Theobald I av Blois (- >975)
Theobald III 'den store' av Champagne (1090 - 1151)
Theodora Angelina Komnene
Theodora Komnene
Theodora Komnene
Theophanu Skleros (956 - 991)
Theophanu Skleros (956 - 991)
Theophanu Skleros (956 - 991)
Thure Liebman (1660 - 1718)
Toda av Navarra (~885 - >970)
Tomas Andersson [Årby-ätten] (- >1368)
Tomas Jonsson [Grip] (- >1299)
Tomas Teuterström, adlad Adlercreutz (1643 - 1710)
Tomas van Vitzen (- 1415)
Torborg Andersdotter Bruhn (1631 - 1701)
Torgils Sprakalägg (~936 - )
Torgils Sprakalägg (~936 - )
Torgils Sprakalägg (~936 - )
Torkel Andersson (- >1335)
Trotte Petersson [Eka] (- >1363)
Tune [Vinstorpaätten]
Tune Anundsson [Ving] (- >1293)
Ture Bengtsson [Bielke] (- 1414)
Ture Kettilsson [Bielke] (- ~1325)
Ture Kettilsson [Bielke] (- ~1325)
Ture Kettilsson [Bielke] (~1273 - 1327)
Tyra Danebot (- ~935)
Tyra Danebot (- ~935)
Tyra Danebot (- ~935)
Tyrgils Knutsson (- 1306)
Tönnes Johan Wrangel af Sauss (1627 - 1704)
Udd Matsson
Ulf 'Jarl' (~967 - 1027)
Ulf 'Jarl' (~967 - 1027)
Ulf 'Jarl' (~967 - 1027)
Ulf Filipsson [Ulv] (- >1350)
Ulf Karlsson [Lejon]
Ulf Karlsson [Lejon]
Ulf Karlsson [Ulv] (~1248 - 1281)
Ulf Karlsson [Ulv] (~1248 - 1281)
Ulf Persson [Halvhjort till Älmtaryd]
Ulf Tostesson
Ulf Tostesson
Ulf Tostesson
Ulfhild Björnsdotter
Ulfhild Björnsdotter
Ulfhild Björnsdotter
Ulfhild Håkansdotter
Ulfhild Håkansdotter
Ulfhild Håkansdotter
Ulfhild Olavsdotter av Norge (- 1070)
Ulfhild Sigtryggsdotter [Boberg]
Ulfhild Sigtryggsdotter [Boberg]
Ulrich av Kyburg
Ulrik I av Lindau-Ruppin (- 1316)
Ulrik Manfred II av Turin (992 - 1034)
Ulrika Magdalena Stenbock (1692 - 1715)
Ulv Abjörnsson [Sparre av Tofta] (- ~1348)
Ulv Abjörnsson [Sparre av Tofta] (- ~1348)
Ulv Ulvase
Umberto I av Savojen (~980 - >1047)
Umberto II 'den tjocke' av Savojen (- 1103)
Uroš I av Raška
Urraca Fernández (- 1007)
Urraca av Kastilien (1082 - 1126)
Valdemar 'den store' (1131 - 1182)
Valdemar 'den store' (1131 - 1182)
Valdemar 'den store' (1131 - 1182)
Valdemar av Anhalt-Bernburg
Valdemar II Sejr (1170 - 1241)
Valdemar II Sejr (1170 - 1241)
Valdemar II Sejr (1170 - 1241)
Waldrade
Waldrade
Waldrade
Valentina Doria
Warinus av Poitiers (638 - 677)
Warinus av Poitiers (638 - 677)
Warinus av Poitiers (638 - 677)
Waste Eriksson
Vazul Arpad av Ungern
Vazul Arpad av Ungern
Vazul Arpad av Ungern
Welf av Altdorf
Welf av Altdorf
Welf av Altdorf
Vendela Charlotta Vilhelmina Nordenskjöld (1837 - 1907)
Vendela Teofilia Hammarskjöld (1817 - 1884)
Veronika
Vicke van Vitzen (- 1389)
Vilhelm 'den segervisse' av Braunschweig-Lüneburg (~1392 - 1482)
Vilhelm von Ascheberg (1585 - 1642)
Vilhelm I 'erövraren' av Normandie (~1028 - 1087)
Vilhelm I 'Långsvärd' av Normandie (893 - 942)
Vilhelm IV av Braunschweig-Lüneburg (1503 - 1426)
Willa av Tuscany
William 'långsvärd' av Winchester (1184 - 1213)
William I 'den store' av Burgund (1020 - 1087)
William I av Provance (~950 - 993)
William III av Akvitanien (915 - 963)
William III av Akvitanien (915 - 963)
William III Taillefer av Toulouse (975 - 1037)
William IV 'järnarm' av Akvitanien (937 - 994)
William IV av Monferrat (~1173 - 1226)
William IV av Toulouse (~1040 - 1094)
William IX 'trubaduren' av Akvitanien (1071 - 1126)
William V 'den gamle' av Monferrat (~1115 - 1191)
William V 'den store' av Akvitanien (969 - 1030)
William V av Akvitanien (969 - 1030)
William VIII av Akvitanien (1025 - 186)
William VIII av Akvitanien (1025 - 1086)
William VIII de Montpellier (- 1202)
William X 'helgonet' av Akvitanien (1099 - 1137)
Willipurg av Aichelberg
Virginia Eriksdotter [Vasa] (1559 - 1633)
Wizlaw I av Rügen (- 1249)
Wizlaw II av Rügen (~1240 - 1302)
Vladimir 'den store' av Kiev (~958 - 1015)
Vladimir 'den store' av Kiev (~958 - 1015)
Vladimir 'den store' av Kiev (~958 - 1015)
Vladimir II Monomak av Kiev (1053 - 1125)
Vladimir II Monomak av Kiev (1053 - 1125)
Vladimir II Monomak av Kiev (1053 - 1125)
Wladyslaw I av Polen (~1043 - 1102)
Wladyslaw I av Polen (~1043 - 1102)
Wladyslaw I av Polen (~1043 - 1102)
Wladyslaw II 'den rättslöse' av Polen (1105 - 1159)
Wladyslaw Odonic (~1190 - 1239)
Woizlawa av Pommern (- 1172)
Volodar Glebovitj av Minsk (- >1167)
Volodar Glebovitj av Minsk (- >1167)
Volodar Glebovitj av Minsk (- >1167)
Vratislav I av Böhmen (~888 - 921)
Vratislav I av Böhmen (~888 - 921)
Vratislav I av Böhmen (~888 - 921)
Vratislaw II av Böhmen (- 1092)
Vratislaw II av Böhmen (- 1092)
Vratislaw II av Böhmen (- 1092)
Wratislaw IV av Pommern-Wolgast (1291 - 1326)
Wratislaw IX av Pommern-Wolgast (1400 - 1457)
Wratislaw VI av Pommen-Wolgast (1345 - 1394)
Wratislaw VI av Pommern (1345 - 1394)
Vseslav I av Polatsk (- 1101)
Vseslav I av Polatsk (- 1101)
Vseslav I av Polatsk (- 1101)
Vsevolod 'den store' Yuryevich av Kiev
Vsevolod I av Kiev (1030 - 1093)
Vsevolod I av Kiev (1030 - 1093)
Vsevolod I av Kiev (1030 - 1093)
Wulfhild av Sachsen (- 1126)
Yolanda de Courtenay (~1200 - 1233)
Yuri Dolgoruki av Kiev (~1099 - 1157)
Zbyslava av Kiev
Ziemovit III av Masovien (~1310 - 1381)
Ziemovit IV av Masovien (~1352 - >1425)
Zoltán av Ungern (- 947)
Zoltán av Ungern (- 947)
Zoltán av Ungern (- 947)
Åke Clausson [Tott] (<1515 - 1531)
Åke Ingvarsson [Båt] (- ~1376)
Åke Johansson Bååt till Tidö (- 1588)
Åke Ulfsparre af Broxvik (1597 - 1667)
Åke Ulfsparre af Broxvik (1630 - 1701)
Åsta Gudbrandsdotter av Norge
Öllegård Turesdotter